Tylenol

Dijagnostika

Latinski naziv: Tylenol
ATC kod: N02BE01
Aktivni sastojak: Paracetamol
Proizvođač: McNeill, SAD
Farmaceutsko izdanje Stanje: bez recepta

Sastav lijeka

Sastav jedne tablete sadrži 500 mg paracetamola. Dodatne tvari: škrob, magnezijev stearat, stearinska kiselina.

Ljekovita svojstva

"Tylenol" se odnosi na analgetske lijekove, narkotično djelovanje. Djelatna tvar lijeka utječe na blokiranje boli, pri čemu se bol zaustavlja. Osim toga, paracetamol aktivno utječe na upalu, učinkovito uklanjajući upalni proces. Lijek ne pokazuje štetne učinke na probavni sustav i metabolizam vode i soli.

Indikacije za uporabu

"Tylenol" se preporučuje kod umjerenog i jakog bolnog sindroma za takve bolesti:

  • neuralgija
  • Glavobolje različite prirode
  • artralgija
  • mialgija
  • migrena
  • Zubobolja.

Osim toga, propisana je za groznicu uzrokovanu infektivnim patologijama.

Pročitajte više o uzrocima i vrstama glavobolja u članku: glavobolja od A do Z.

Prosječna cijena od 450 do 700 rubalja.

Tablete i kapsule "Tylenol"

Lijek je načinjen u obliku tableta. Jedno pakiranje sadrži 2 blistera od po 10 tableta po 500 mg. Također se proizvodi "Tylenol" u obliku kapsula, suspenzija i supozitorija.

Način uporabe

Tablete "Tylenol" traju 2 sata nakon obroka, vode za piće. Jedna doza od 500 mg, u teškim slučajevima, morate uzeti 1 g. Kod djece starije od 12 godina, doza ne smije prelaziti 500 mg. Pijte tablete treba 4 puta dnevno, trajanje liječenja je 5-7 dana. Kod bolesti bubrega i jetre poželjno je smanjiti dozu.

Prosječna cijena od 500 do 550 rubalja.

Rektalne svijeće "Tylenol"

Svijeće se proizvodi po 0,1 g, 0,2 g i 0,35 g. U jednoj se kutiji nalazi 10 svijeća.

Način uporabe

Rektalni čepići propisani su za odrasle na 500 mg ne više od 4 puta dnevno. U djece, dnevna doza i broj doza ovisi o dobi i težini.

Prosječna cijena od 350 do 450 rubalja.

Suspenzija "Tylenol"

Suspenzija ima okus trešnje, biti u plastičnoj bočici, pakirana u kutiju s mjernom šalicom.

Način uporabe

Suspenzija se propisuje djeci 4 puta dnevno. U dobi od 1 godine do 6, doza je 5-10 ml, od 3 mjeseca do godinu dana - 2-2,5 ml, od 6 godina do 12 - 10-12 ml. Koristite suspenziju preporučuje se ne više od 5 dana.

Kontraindikacije i mjere opreza

Lijek se ne preporučuje u takvim slučajevima:

  • Netolerancija paracetamola
  • Novorođenčad i djeca do 3 mjeseca
  • Alergijska reakcija.

Mjere opreza trebaju biti propisane lijekovima za pacijente sa sljedećom dijagnozom:

  • Zatajenje bubrega
  • Virusni hepatitis
  • dijabetes mellitus
  • Ozbiljni patolozi bubrega i jetre
  • Benigna hiperbilirubinemija.

Osim toga, potrebno je koristiti "Tylenol" pod nadzorom liječnika u starosti, tijekom trudnoće i dojenja, te ako je jetra oštećena alkoholom.

Bolesnici s alkoholnom hepatozom mogu uzrokovati ozljede jetrenog tkiva tijekom uzimanja lijeka. Uz dugotrajan tretman liječnik mora stalno nadzirati febrilni sindrom "Tylenol". Bolesnici s dijabetesom moraju kontrolirati razinu šećera u krvi. Alat može utjecati na pokazatelj mokraćne kiseline i glukoze, tako da to treba uzeti u obzir prilikom prolaska testova.

Nemojte preporučiti korištenje lijeka za više od 10 dana s boli, i više od 3 dana za smanjenje temperature. Kod drugih sredstava koja sadrže paracetamol, "Tylenol" je najbolje ne uzeti.

Trudnoća i dojenje

Lijek se tijekom trudnoće i tijekom dojenja propisuje s velikim oprezom pod strogim nadzorom liječnika.

Interakcija s drugim lijekovima

Lijek smanjuje učinkovitost urikozuričnih lijekova.

Visoke doze paracetamola povećavaju učinkovitost antikoagulantnih tvari. Mielotoksična terapijska sredstva povećavaju toksičnost paracetamola.

Istovremena uporaba barbiturata smanjuje aktivnost Tylenola.

Dugotrajna primjena "Tylenola" paralelno s NSAID-om povećava rizik od nastanka zatajenja bubrega.

Nuspojave

Nuspojave koje Tylenol može uzrokovati:

  • Živčani sustav: vrtoglavica, psiho-emocionalna i psihomotorna agitacija
  • Koža: različiti osipi, svrbež kože, angioedem, Stevens-Jonesov sindrom
  • Gastrointestinalni sustav: bol u trbuhu, mučnina i povraćanje, hepatonekroza, povećani jetreni enzimi
  • Krvožilni sustav: anemija, sulfemoglobinemija, leukopenija, aplastična anemija, pancitopenija
  • Urogenitalni sustav: bubrežna kolika, intersticijalni nefritis, papilarna nekroza.

predozirati

U slučaju predoziranja, koji se može opaziti 5-10 sati nakon uzimanja lijeka, mogu dijagnosticirati u bolesnika:

  • vrtoglavica
  • Povreda gastrointestinalnog trakta
  • konvulzije
  • aritmija
  • Kratkoća daha
  • Edem mozga
  • Bolest bubrega.

Uvjeti skladištenja

Lijek je potrebno čuvati na suhom mjestu, na temperaturi od 15-25 stupnjeva Celzija. Rok trajanja nije više od 4 godine.

analoga

"Fervex"

Briston-Myers Squibb, Francuska
Cijena od 40 do 380 rubalja.

"Ferveks" - kombinirani alat u sastavu, koji uključuje paracetamol i vitamin C. Propisati lijekove za prehlade. Ima analgetski učinak, pomaže u suočavanju s visokom temperaturom.

Stvarčice

  • Učinkovito uklanja simptome prehlade
  • Kompenzirati nedostatak askorbinske kiseline
  • Možete dodijeliti djecu
  • Imajte prikladan oblik oslobađanja

kontra

  • Puno popratnih reakcija.
  • Nepoželjno je koristiti bolesnike s patologijama probavnog trakta.

„Acetaminofen”

Watson Laboratories, SAD
Cijena od 110 do 170 rubalja.

"Acetaminofen" je analgetski lijek, aktivna tvar je paracetamol. Dodjeljivanje bolnih sindroma umjerene težine, kao i infektivnih i upalnih patologija.

Stvarčice

  • Može se koristiti u liječenju dječjih oboljenja.
  • Dostupno u raznim oblicima.
  • Prodano bez ograničenja
  • Povoljna cijena

kontra

  • Zabranjen tijekom trudnoće
  • Potreban je oprez s mnogim drugim lijekovima.

"Panadol"

GlaxoSmithKline Dungarvan Ltd., UK
Cijena od 40 do 100 rubalja.

Panadol se odnosi na skupinu analgetika koji pomažu kod bolnog sindroma, ublažavaju simptome prehlade i gripe. Djelatna tvar je paracetamol.

Stvarčice

  • Učinkovito snižava temperaturu kada SARS
  • Dostupan u prikladnim oblicima za odrasle i djecu.

kontra

  • Ne može se koristiti više od 4 puta dnevno.
  • Mnoge kontraindikacije.

Tylenol extra instrukcija snage

Najčešća zarazna bolest u svijetu je karijes.

Jetra najučinkovitije razgrađuje alkohol između 18 i 20 sati.

Težina srca u dobi od 20-40 godina u prosjeku iznosi 300 g za muškarce i 270 g za žene.

Tri četvrtine vrsta bakterija koje žive u ljudskom crijevu još nisu otvorene.

Sve do 19. stoljeća zubi su uklonjeni od strane stomatologa, već od liječnika opće prakse, pa čak i od frizerki.

Ukupna udaljenost koju krv dnevno putuje u tijelu iznosi 97.000 km.

Dijabetes je prestao biti smrtonosna bolest tek 1922. godine kada su dva kanadska znanstvenika otkrila inzulin.

Egipatski faraoni organizirali su pijavice, au drevnom Egiptu istraživači su pronašli izrezbarene slike pijavica isklesanih na kamenju, kao i prizore tretmana.

Ljudski nos - sustav osobne klimatizacije. Zagrijava hladni zrak, hladi vrući zrak, zadržava prašinu i strana tijela.

Oko stotinu trilijuna stanica u ljudskom tijelu, ali samo jedna desetina njih su ljudske stanice, a ostatak su mikrobi.

Muškarci imaju oko 10 puta veću vjerojatnost da imaju sljepoću u odnosu na žene.

Prema kalifornijskim znanstvenicima, ljudi koji jedu najmanje 5 oraha tjedno, u prosjeku, prema statistikama, žive 7 godina duže.

Najteži organ osobe je koža. Kod odrasle osobe prosječne gradnje, ona teži oko 2,7 kg.

"Viagra" je izumljena slučajno u razvoju lijekova za liječenje bolesti srca.

Ljudski mozak je aktivan u snu, kao i tijekom budnosti. Noću, mozak obrađuje i kombinira iskustvo dana, odlučuje što da zapamti i što zaboraviti.

Tylenol (Tylenol)

Tylenol je američki trgovački naziv za bol i groznicu, te za ublažavanje simptoma alergija, prehlade, kašlja i gripe. Aktivna tvar u izvornoj formuli je acetaminofen, analgetik i antipiretik. Lijek je poznat širom svijeta pod nezvaničnim imenom Paracetamol. Trgovački naziv "tylenol" je vlasništvo McNeil Consumer Healthcare, podružnice tvrtke Johnson Johnson.

priča

Američki gastroenterolog James Roth preporučio je paracetamol kao sigurnu alternativu aspirinu. Roth je također bio glavni konzultant za McNeil Laboratories. Godine 1953. McNeil Laboratories uveo je na tržište lijek Algoson koji sadrži paracetamol i sedativ butabarbital natrij. Godine 1955. McNeil Laboratories uveo je na tržište lijek Tylenol Elixir za djecu, koji je sadržavao paracetamol kao jedini aktivni sastojak. U početku, lijek je postavljen kao alat za djecu, ali uskoro Tylenol Elixir osvojio cijeli tržište za lijekove protiv bolova u Sjevernoj Americi. Trenutno su dostupni sljedeći oblici lijeka Tylenol: extra (500 mg paracetomol), za djecu, dugodjelujuće i hipnotičke lijekove (u kombinaciji s difenhidraminom). 2005. godine Tylenol Ultra pojavio se u Kanadi, a sadržavao je 500 mg paracetomola i 65 mg kofeina; Kofein ima vazokonstriktorni učinak.

Tylenol i samoubojstvo

29. rujna 1982. započeo je niz samoubojstava, kasnije nazvanih "Tylenol Terror". Na taj dan prvih sedam članova samoubojice počinilo je samoubojstvo u podzemnoj željeznici u Chicagu, progutavši Tylenol extra s cijanidom. Tijekom tjedna ova je skupina kupila 31 milijun mjehurića tableta, a ta je kupnja jedna od prvih najvećih kupnji u cijeloj povijesti farmaceutske industrije u Sjedinjenim Državama. Nakon tog incidenta, sve serije Tylenola povučene su s tržišta. Konzultant Martin Kohl i Calle Manager Tvrtka, koju je unajmio predsjednik McNeila Joseph Chise, osmislila je izdavanje kapsula prevučenih želatinom Tylenol Gelcaps, koje su trebale povratiti 92% gubitaka tvrtke. Kapsule su prodane u roku od 10 tjedana nakon zabrane. Kriza je tvrtku koštala više od 100 milijuna dolara, no Tylenol je ponovno uspio osvojiti 100% tržišnog udjela koji je imao prije krize. Tylenol ostaje vodeći prodavatelj i kontrolira oko 35% tržišta lijekova protiv bolova u Sjevernoj Americi, pokazuje studija objavljena 2003. godine.

Pregled s tržišta u 2010. godini

15. siječnja 2010., 20 mjeseci nakon prvih pritužbi potrošača, tvrtke Johnson Johnson je najavio neovlašteno povlačenje s tržišta nekoliko stotina serija popularnih lijekova, uključujući Benadryl, Motrin, Rolaids, Simply Sleep, St. Joseph Aspirin i Tylenol. Povlačenje je bilo uzrokovano pritužbama na neugodan miris, koji je navodno bio rezultat kontaminacije partije kemijskom tvari 2,4,6-tribromoanisolom. Učinci 2,4,6-tribromoanisola na zdravlje nisu poznati, međutim, ozbiljne nuspojave nisu navedene u medicinskoj literaturi. Prema podacima US FDA, pregled je uslijedio 20 tjedana nakon što je McNeil prvi put počeo istraživati ​​pritužbe potrošača na miris mjehurića Tylenol artritis reljef. Ukupno je zaplijenjeno 53 milijuna bočica lijekova bez recepta, uključujući Tylenol, Motrin i Rolaids, Benadryl i St. Petersburg. Josipov Aspirin, uključujući Ameriku, UAE i Fidži. 30. travnja 2010. uslijedila je još jedna revizija, ovoga puta za 40 proizvoda, uključujući tekuće lijekove protiv bolova za djecu i dojenčad, Tylenol i Motrin te alergijske proizvode Zyrtec i Benadryl. U izvješću FDA navodi se da su stručnjaci pronašli debeli sloj prašine i prljavštine na središnjoj opremi, rupu u stropu i druge prekršaje. U srijedu, 5. svibnja 2010., FDA je potvrdila da su bakterije otkrivene u Johnsonu Johnson se pokazao kao bakterija Burkholderia cepacia, koja često ne reagira na učinke konvencionalnih antibiotika. Centri za kontrolu i prevenciju bolesti izjavili su da Burkholderia cepacia rijetko uzrokuje probleme sa srcem kod osoba sa zdravim imunološkim sustavom, međutim, pacijenti sa slabim imunitetom i kroničnim bolestima pluća kao što je cistična fibroza mogu biti izloženiji riziku od infekcije.

proizvodi

Tylenol je lijek koji je dostupan za ublažavanje bolova, alergija i liječenje simptoma povezanih s prehladom i gripom. Ostali lijekovi za alergije i prehlade uključuju dekstrometorfan, antihistaminike i ekspektorante. Tylenol se također prodaje kao lijek iz razreda jakih lijekova protiv bolova koji sadrže kodein, poznat kao ko-kodomoli:

U Kanadi Tylenol 1, 2 i 3 sadrže 15 mg kofeina, uz ostale sastojke. Osim toga, Tylenol 1 se prodaje u Kanadi bez recepta, dok je potreban recept za kupnju svih oblika Tylenola koji sadrže kodein. Acetaminofen se također nalazi u drugim narkotičnim analgeticima, kao što je Percocet, koji također sadrži oksikodon, i Lortab / Vicodin, koji sadrže hidrokodon.

Tylenol PM

Tylenol PM je trgovački naziv za mješavinu acetaminofena (paracetomola) i difenhidramina. Lijek proizvodi Johnson Johnson kao kombinacijski analgetik i nealergijski sedativ. Diphenhydramine je antikolinergik koji je uključen kao aktivni sastojak u Benadril (antihistaminik) i Benidril, lijek protiv kašlja i prehlade.

Rizik predoziranja

Od 1960-ih medicinska literatura izvještava o rizicima povezanim s uzimanjem acetaminofena, posebno u kombinaciji s alkoholom (iako nije uvijek posebno vezano uz Tylenol). Takvi rizici prijavljeni su u rujnu 2013. u epizodi pod nazivom “Koristi se samo za namjeravanu svrhu” programa “Ovaj američki život” (The American Life) i dva članka u ProPublici. Ovaj program American Life izvijestio je da je "acetaminofen, aktivni sastojak u Tylenolu, povezan s najvećim brojem smrtnih slučajeva (među lijekovima bez recepta), prema podacima savezne vlade. Više od 150 Amerikanaca umire svake godine. " Ove informacije proturječe podacima iz medicinske literature, koji pokazuju da je najčešća alternativa acetaminofenu, nesteroidnim protuupalnim lijekovima (uključujući Naproxen, Ibuprofen i Aspirin) uzrokovanje 3200 smrtnih slučajeva i 32000 hospitalizacija godišnje, a to je samo zbog krvarenja želuca. ProPublica je izvijestila da “FDA je odavno svjesna studija koje pokazuju rizike acetaminofena. Tylenol proizvođač, McNeil Consumer Healthcare, Johnson Division Johnson i McNeil, proizvođač Tayleole, više su puta odbacili potrebu za sigurnosnim upozorenjima, ograničenjima doza i drugim mjerama važnim za sigurnost korisnika. " To uključuje upozorenja o oštećenju jetre i uporabi acetaminofena u kombinaciji s alkoholom. Lijek je povezan s određenim rizicima zbog uskog spektra sigurnosti.

oglas

Tylenol ima mnogo oglasnih kampanja. U jednom od njih lijek se postavlja kao sredstvo „povratka u normalan život“, au drugom se naglašava slogan: „Osjećaj se bolje, Tylenol“ (osjećaj bolje. Tylenol). U drugoj reklamnoj kampanji, fokus je na važnosti sna; Ovaj oglas prikazuje mnoge ljude koji spavaju, a glasovni govor objašnjava kako san može izliječiti tijelo. Drugi se oglas fokusira na vraćanje korisnika u normalu. Ljudi koji imaju glavobolje i druge vrste bolova prikazani su ovdje, a glasovna poruka kaže da Tylenol Rapid Release može pomoći riješiti bol; nakon toga se prikazuju ljudi koji uživaju u svakodnevnom životu. Stari oglas iz 1986. usredotočio se na Tylenol kao lijek kojem bolnice u SAD-u najviše vjeruju. U ovom oglasu, glumica Susan Sullivan kaže kupcu da je Tylenol lijek kojem Amerikanci mogu vjerovati, jer mnogi liječnici također vjeruju u njega. Glumica također izvješćuje da liječnici propisuju Tylenol 4 puta češće od svih drugih glavnih lijekova protiv bolova u ukupnom iznosu.

Farmakološka svojstva i upute za uporabu analgetika Tylenol

Tylenol je analgetik koji nije narkotik.

Utječe na termoregulaciju i središte boli, čime se smanjuje temperatura i uklanja bol.

Lijek ne utječe na metabolizam vode i soli i gastrointestinalni trakt.

Alat ne zadržava natrijeve ione i vodu u tijelu.

Osim toga, Tylenol je apsolutno bezopasan za sluznicu probavnog trakta. Slični lijekovi imaju negativan učinak na njegove zidove.

Upute za uporabu

Farmakološka svojstva

Apsorpcija paracetamola iz gastrointestinalnog trakta dolazi brzo. Upija se u crijevima, uglavnom - pasivni transport. Tvar je ravnomjerno raspoređena u tekućem mediju tijela, osim masnog tkiva i cerebrospinalne tekućine.

Maksimalna koncentracija nastupa za 15-40 minuta i dostiže 6 µg / ml. Nakon 6 sati ta se brojka smanjuje.

Tvar se veže za bjelančevine gotovo 10%, ali ako se tolerira mala predoziranje, stopa se blago povećava. Usput, metaboliti sulfata se ne vežu za proteine.

Metabolizam se javlja u jetri uz aktivno sudjelovanje oksidaze i citokroma P450.

Izlučivanje se obično izvodi u obliku glukuronidnih i sulfatnih konjugata. Nepromijenjen prikazuje manje od 5%. Poluživot ne prelazi 3 sata. Ako je prisutna ciroza, onda malo duže. Usput, bubrežni klirens je oko 5%.

Sastav i oblik otpuštanja

Postoji 5 oblika doziranja lijeka Tylenol

Alat ima mnoge oblike izdavanja, tako da uvijek možete odabrati najprikladnije:

  • kapsule;
  • suspenzija;
  • otopina za infuziju;
  • rektalne supozitorije;
  • otopina za piće.

Glavni aktivni sastojak je paracetamol. Pomoćne tvari: stearinska kiselina, magnezijev stearat i škrob.

Odrasli su općenito propisane kapsule. U jednom komadu - 500 mg paracetamola. U jednoj tableti, obično 2 blistera od 10 komada. Svijeće se proizvodi po 0,35 i 0,1 g. U jednom pakiranju ima 10 komada. Suspenzija s okusom višnje. Boca lijeka se pakira u kutiju u koju se stavlja mjerna posuda.

Indikacije za uporabu lijekova

Lijek se propisuje ako postoji umjerena ili jaka bol u sljedećim stanjima i bolestima:

Lijek je dobar za artralgiju

Osim toga, lijek se koristi za groznicu, koja je uzrokovana zaraznim bolestima. Potrebno je spomenuti sposobnost lijeka za ublažavanje zubobolje.

Kako se prijaviti

Tablete treba uzimati nakon jela, piti puno vode. Optimalna doza je 500 mg (1 kapsula), ali u nekim slučajevima potrebno je uzeti 1 g. Djeci ne treba dati dozu veću od 500 mg. Pijte tablete 4 puta dnevno. Trajanje terapije ne smije biti dulje od 1 tjedna. Usput, ako postoje problemi s jetrom ili bubrezima, doza se smanjuje.

Supozitorije se koriste ne više od 4 puta dnevno, 500 mg. Za djecu, doza će ovisiti o težini i dobi.

Suspenzija se koristi samo u liječenju djece. Uzima se tri puta dnevno. Prijava ne smije biti dulja od 5 dana.

Interakcija s drugim lijekovima

Liječnik je dužan obavijestiti pacijenta o mogućim reakcijama u kombinaciji s drugim lijekovima.

Pojavljuju se na sljedeći način:

  • Urikozuricheskie lijekovi, dok primaju s Tylenol izgubiti svoju učinkovitost.
  • Ako uzimate lijek s etanolom, rizik od razvoja pankreatitisa u akutnom obliku je visok.
  • Dugotrajna i istovremena terapija sa Tylenol salicilatima dovodi do raka bubrega i mjehura.
  • Lijek inhibira sintezu prokoagulanata u jetri i na taj način pojačava učinke antikoagulansa.
  • U kombinaciji s barbituratima, fenitoinom, tricikličkim antidepresivima i fenilbutazonom može doći do teške intoksikacije jer povećava proizvodnju hidroksiliranih metabolita. To se može dogoditi čak i kod malog predoziranja.
  • Barbiturati značajno smanjuju učinkovitost paracetamola.
  • Ako kombiniramo Tylenol s inhibitorima oksidacije i cimetidinom, smanjuje se rizik od hepatotoksičnog oštećenja.
  • Dugotrajno liječenje ovim lijekom, zajedno s drugim protuupalnim lijekovima, može uzrokovati nekrozu bubrega i analgetsku nefropatiju.

Svakako imajte na umu da Diflunisal dvaput povećava koncentraciju Tylenola u plazmi, što povećava rizik od hepatotoksičnosti.

Video: "Pregled i opis analgetika Tylenol"

Nuspojave i predoziranje

Nažalost, Tylenol može izazvati negativne reakcije ako se prekrše pravila za uzimanje lijeka.

Označite najčešće pojave:

  • Upoznajte se s nuspojavama Tylenola: živčani sustav reagira psihomotornom agitacijom, čestim vrtoglavicama i dezorijentacijom u prostoru.
  • Endokrine reakcije: hipoglikemija i hipoglikemijska koma.
  • Na koži se pojavi osip, svrbež i angioedem, kao i eksudativni eritem.
  • Reagiraju i organi krvotoka: razvijaju se anemija i methemoglobinemija. Velike doze uzrokuju trombocitopeniju, aplastičnu anemiju i pancitopeniju.
  • Probavni organi: hepatonekroza, bol u abdomenu i povećanje broja jetrenih enzima.
  • Mokraćni sustav: bubrežna kolika, papilarna nekroza i intersticijalni nefritis.

predozirati

Potrebno je izbjegavati prekoračenje propisane doze lijeka, inače se može razviti papilarna nekroza, može se razviti intersticijalni nefritis, pojaviti bubrežna kolika.

Simptomi predoziranja pojavljuju se ako se u kratkom vremenu uzme 150 mg na 1 kg tjelesne težine.

Znakovi su sljedeći:

  • Tijekom prvog dana - nagon na povraćanje, blijeda koža i oštra bol u trbuhu.
  • Nakon 48 sati često se razvijaju bolesti jetre i bubrega.

Usput, ako uzmete 10 g sredstava, oštećenje jetre je neizbježno.

Ako osjetite neugodne simptome, trebali biste: isprati želudac i izazvati povraćanje, uzmite metionin ili acetilcistein. Zatim se, ovisno o znakovima, primjenjuju simptomatski lijekovi.

kontraindikacije

  • Netolerancija paracetamola.
  • Dob do 3 mjeseca.
  • Prisutnost alergija.
  • Dijabetes (šećer).
  • Problemi s bubrezima.
  • Hepatitis.
  • Patologija jetre.
  • Neopasna hiperbilirubinemija.

Osim toga, liječenje Tylenolom u starijih bolesnika, trudnica i dojilja je potrebno liječiti.

Tijek liječenja za jaku bol ne bi trebao biti dulji od 10 dana. Da biste smanjili temperaturu, dovoljno za 3 dana. Treba izbjegavati kombinacije s drugim lijekovima (ako je moguće).

Mjere opreza

Mora se imati na umu da ako pacijent ima alkoholnu hepatozu, postoji visoki rizik od ozljeda jetrenog tkiva. Uz dugotrajno liječenje Tylenolom, povišena temperatura zahtijeva stalno praćenje od strane liječnika.

Ako je indicirana povijest dijabetesa, trebate stalno pratiti razinu šećera. Lijek može utjecati na laboratorijske testove, često iskrivljuje pokazatelje glukoze i mokraćne kiseline.

Strogo je zabranjeno dugo uzimati Tylenol.

Uvjeti skladištenja

Valjanost lijeka je 4 godine, a zatim se odlaže. Skladištenje je standardno: suho mjesto izvan dohvata djece, temperatura do 25 stupnjeva.

Lijek je strogo propisan.

U Rusiji, lijek košta oko 2.800 rubalja, ali teško ga je pronaći u ljekarni. Čak su postojale i informacije da je alat isključen iz registra lijekova koji su namijenjeni za medicinsku uporabu. Stoga, ako je Tylenol postavljen, bolje je zatražiti od liječnika da pronađe analog koji nije teško pronaći.

U ljekarni mreže Ukrajine ne postoji droga, ali se može naručiti u stranim online ljekarne. Cijena od 1 do 15 dolara.

analoga

Zbog činjenice da Tylenol je teško kupiti, često pribjegavaju korištenju sličnih lijekova, u kojima je glavna komponenta paracetamol.

Trebalo bi istaknuti najčešće:

  1. Postoji mnogo analoga Tylenola na bazi paracetamola Ferwexa. U pripravak je dodan vitamin C. Brzo anestezira i smanjuje visoku temperaturu. Moguće je napomenuti prednosti lijeka: kompenzira deficit askorbinske kiseline, može se koristiti u liječenju djece, a također ima i prilično prikladan oblik. No, tu su i nedostaci: puno nuspojava i negativan učinak na probavni trakt.
  2. Acetaminofen. Ovaj se analgetik propisuje za umjerenu bol i upalne bolesti. Prednosti: razni oblici oslobađanja, mogućnost liječenja djece, ne trebaju recept, niske cijene. Nedostaci: kontraindicirana tijekom trudnoće, kao i loše interakcije s drugim lijekovima.
  3. Panadol. Uključeno u skupinu analgetika. Uklanja bol i simptome prehlade.

Recenzije

Mnogi pacijenti koji su se trebali liječiti Tylenolom, uočili su visoku učinkovitost lijeka. Oni tvrde da alat može uspješno eliminirati mnoge upalne procese.

Većina potrošača ukazuje na sposobnost lijeka da ukloni grčeve koji se javljaju pri visokim temperaturama. Osim što smanjuje bol, lijek normalizira krvni tlak. Nedostatak lijeka je u tome što kod uzimanja Tylenola za visoki krvni tlak može doći do hipertenzivne krize.

Osvrti na lijek su vrlo kontroverzni, pa čak i nekoliko, tako da vaše mišljenje može donijeti jasnoću o prednostima i štetnosti Tylenola.

zaključak

Tylenol je ne-narkotički analgetik koji sadrži paracetamol. Dostupan alat u različitim oblicima doziranja. Najčešće kapsule. Dodijeliti s raznim bolestima zglobova i neuroloških poremećaja. Trudnice i starije osobe trebaju koristiti alat samo uz dopuštenje liječnika.

Može se zaključiti: alat je učinkovit i djelotvoran, ali se mora koristiti mudro. Samo na recept, kako bi se spriječilo njegovo korištenje nije vrijedno toga. To nije univerzalni lijek, jer za svaku bolest postoje vlastiti lijekovi, pa se Tylenol koristi za namjeravanu svrhu.

Tylenol

Zašto su pohlepne ljekarne snažnije sakrile alat Exoderil 39 puta? Pokazalo se da je sovjetski gust.

Upute za uporabu

Međunarodni naziv

Grupna pripadnost

Opis aktivne tvari (INN)

Oblik doziranja

Farmakološko djelovanje

svjedočenje

kontraindikacije

Nuspojave

Na strani kože: svrbež kože, osip na koži i sluznici (obično eritematozni, urtikarijski), angioedem, multiformni eritem (uključujući Stevens-Johnsonov sindrom), toksična epidermalna nekroliza (Lyellov sindrom).

Sa strane središnjeg živčanog sustava (obično se razvija pri uzimanju visokih doza): vrtoglavica, psihomotorna uznemirenost i dezorijentacija.

Na dijelu probavnog sustava: mučnina, bol u epigastriju, povećana aktivnost "jetrenih" enzima, obično bez razvoja žutice, hepatonekroze (ovisni o dozi).

Na dijelu endokrinog sustava: hipoglikemija, do hipoglikemijske kome.

Na krvotvorne organe: anemija, sulfemoglobinemija i methemoglobinemija (cijanoza, kratkoća daha, bol u srcu), hemolitička anemija (posebno za bolesnike s nedostatkom glukoza-6-fosfat dehidrogenaze). Kod produljene primjene u velikim dozama - aplastična anemija, pancitopenija, agranulocitoza, neutropenija, leukopenija, trombocitopenija.

Na dijelu mokraćnog sustava: (kod velikih doza) - nefrotoksičnost (bubrežna kolika, intersticijalni nefritis, papilarna nekroza).

Primjena i doziranje

Unutra, s velikom količinom tekućine, 1-2 sata nakon obroka (uzimanje odmah nakon obroka dovodi do odgode početka djelovanja).

Odrasli i adolescenti stariji od 12 godina (tjelesne težine veće od 40 kg) pojedinačna doza - 500 mg; maksimalna pojedinačna doza - 1 g. Raznolikost termina - do 4 puta dnevno. Maksimalna dnevna doza je 4 g; Maksimalno trajanje liječenja je 5-7 dana. U bolesnika s oštećenjem funkcije jetre ili bubrega, s Gilbertovim sindromom, u starijih bolesnika, dnevnu dozu treba smanjiti, a interval između doza treba produžiti.

Djeca: maksimalna dnevna doza za djecu do 6 mjeseci (do 7 kg) - 350 mg, do 1 godine (do 10 kg) - 500 mg, do 3 godine (do 15 kg) - 750 mg, do 6 godina (do 22 kg) ) - 1 g, do 9 godina (do 30 kg) - 1,5 g, do 12 godina (do 40 kg) - 2 g. U suspenziji: za djecu od 6-12 godina - 10-20 ml (u 5 ml - 120 g) mg), 1-6 godina - 5-10 ml, 3-12 mjeseci - 2,5-5 ml. Doza za djecu u dobi od 1 do 3 mjeseca određuje se pojedinačno. Raznovrsnost termina - 4 puta dnevno; interval između svake doze nije manji od 4 sata.

Maksimalno trajanje liječenja bez savjetovanja s liječnikom je 3 dana (kada se uzima kao antipiretik) i 5 dana (kao analgetik).

Rektalno. Odrasli - 500 mg 1-4 puta dnevno; maksimalna pojedinačna doza - 1 g; maksimalna dnevna doza - 4 g.

Djeca od 12 do 15 godina - 250-300 mg 3-4 puta dnevno; 8-12 godina - 250-300 mg 3 puta dnevno; 6-8 godina - 250-300 mg 2-3 puta dnevno; 4-6 godina - 150 mg 3-4 puta dnevno; 2-4 godine - 150 mg 2-3 puta dnevno; 1-2 godine - 80 mg 3-4 puta dnevno; od 6 mjeseci do 1 godine - 80 mg 2-3 puta dnevno; od 3 mjeseca do 6 mjeseci - 80 mg 2 puta dnevno.

Posebne upute

Uz nastavak febrilnog sindroma s primjenom paracetamola više od 3 dana i bolnog sindroma dulje od 5 dana, potrebno je konzultirati liječnika.

Rizik od oštećenja jetre povećava se u bolesnika s alkoholnom hepatozom.

Narušava izvedbu laboratorijskih ispitivanja u kvantitativnom određivanju glukoze i mokraćne kiseline u plazmi.

Tijekom dugotrajnog liječenja potrebno je kontrolirati sliku periferne krvi i funkcionalno stanje jetre.

Sirup sadrži 0,06 XE saharoze u 5 ml, što treba uzeti u obzir kod liječenja dijabetesa.

interakcija

Smanjuje učinkovitost urikozuričnih lijekova.

Istovremena primjena paracetamola u visokim dozama povećava učinak antikoagulantnih lijekova (smanjena sinteza prokoagulantnih čimbenika u jetri).

Induktori mikrosomske oksidacije u jetri (fenitoin, etanol, barbiturati, rifampicin, fenilbutazon, triciklički antidepresivi), etanol i hepatotoksični lijekovi povećavaju proizvodnju hidroksiliranih aktivnih metabolita, što omogućuje razvoj ozbiljne intoksikacije čak i kod malog predoziranja.

Produžena uporaba barbiturata smanjuje učinkovitost paracetamola.

Etanol doprinosi razvoju akutnog pankreatitisa.

Inhibitori mikrosomske oksidacije (uključujući cimetidin) smanjuju rizik od hepatotoksičnog djelovanja.

Dugotrajna primjena paracetamola i drugih NSAID-ova povećava rizik od razvijanja "analgetske" nefropatije i bubrežne papilarne nekroze, početka endometrijskog zatajenja bubrega.

Istovremena dugotrajna primjena paracetamola u visokim dozama i salicilatima povećava rizik od razvoja karcinoma bubrega ili mjehura.

Diflunisal povećava koncentraciju paracetamola u plazmi za 50% - rizik od razvoja hepatotoksičnosti.

Mijelotoksični lijekovi povećavaju hematotoksičnost lijeka.

Čak se i većina mrtvih jetara čisti ovim lijekom!