Askofen: upute za uporabu, analoge i recenzije, cijene u ljekarnama u Rusiji

Dijagnostika

Askofen je kombinirani lijek koji djeluje analgetski, antipiretički i protuupalno.

Sastojci Askofenove tablete:

  • Acetilsalicilna kiselina - 0,2 g (200 mg);
  • Paracetamol - 0,2 g (200 mg);
  • Kofein - 0,04 g (40 mg).

Acetilsalicilna kiselina ima antipiretičko i protuupalno djelovanje, smanjuje bolove, osobito uzrokovane upalom, te umjereno inhibira agregaciju trombocita i stvaranje krvnih ugrušaka, poboljšava mikrocirkulaciju u fokusu upale.

Kofein povećava refleksnu podražljivost kičmene moždine, stimulira respiratorne i vazomotorne centre, širi krvne žile skeletnih mišića, mozak, srce, bubrege, smanjuje agregaciju trombocita; smanjuje pospanost, umor, povećava mentalne i fizičke performanse.

U toj kombinaciji, mala doza kofeina nema gotovo nikakav stimulirajući učinak na središnji živčani sustav, ali pomaže normalizaciji žilnog tonusa mozga i ubrzava protok krvi.

Paracetamol ima analgetsko, antipiretično i izrazito slabo protuupalno djelovanje, koje je povezano s njegovim učinkom na centar za termoregulaciju u hipotalamusu i slabo izraženu sposobnost da inhibira sintezu Pg u perifernim tkivima.

Nakon gutanja, gotovo 90% lijeka se apsorbira. Maksimalna koncentracija tvari u serumu se postiže u različito vrijeme: paracetamol - u roku od jednog sata, kofein - 2,5 sata, acetilsalicilna kiselina - 1-2 sata.

Indikacije za uporabu

Što pomaže Askofen tablete? Prema uputama, lijek se propisuje za simptomatsko liječenje prehlada i akutnih respiratornih virusnih infekcija (uključujući gripu) - ublažavanje bolnog sindroma (osjećaj tjelesnih bolova u tijelu) i snižavanje temperature.

Ostale indikacije uključuju:

  • migrena;
  • neuralgija (uključujući sindrom torakalne korijene);
  • mialgija;
  • artralgije;
  • zubobolja na pozadini pulpitisa i parodontitisa;
  • bol tijekom menstruacije (algodysmenorhea);
  • febrilni sindrom (uključujući reumatske bolesti).

Upute za uporabu Askofena, doziranje

Tablete se uzimaju oralno. Da bi se smanjio iritantan učinak na organe probavnog trakta, preporuča se uzeti nakon jela, mlijeka ili alkalne mineralne vode.

Preporučene upute za doziranje Askofen - 1-2 tablete 2-3 puta dnevno.

Maksimalna dopuštena dnevna doza je 6 tableta.

Razmak između doza je najmanje 4 sata, a za bolesnike s oštećenjem funkcije bubrega ili jetre 6 sati.

Tijek liječenja je 5 dana kao lijek protiv bolova i 3 dana kako bi se normalizirala temperatura.

Na recept se može povećati doza i trajanje primjene.

Nuspojave

Uputa upozorava na mogućnost razvoja sljedećih nuspojava kod propisivanja Askofena:

  • Anoreksija, mučnina, povraćanje, gastralgija, proljev, erozivne i ulcerativne gastrointestinalne lezije, gastrointestinalno krvarenje, zatajenje jetre i / ili bubrega, povišeni krvni tlak, tahikardija.
  • Alergijske reakcije: osip na koži, angioedem, bronhospazam.

Uz dugi prijem:

  • vrtoglavica, glavobolja, poremećaji vida, tinitus, smanjena agregacija trombocita, hipokagulacija, hemoragijski sindrom (krvarenje iz nosa, krvarenje iz gingive, purpura, itd.), oštećenje bubrega s papilarnom nekrozom;
  • gluhoća;
  • Stevens-Johnsonov sindrom, toksična epidermalna nekroliza (Lyellov sindrom), Reyeov sindrom u djece (poremećaji metaboličke acidoze živčanog sustava i psihe, povraćanje, disfunkcija jetre).

kontraindikacije

Kontraindicirano je imenovanje Askofena u sljedećim slučajevima:

  • erozije i čirevi gastrointestinalnog trakta (u akutnom stadiju);
  • gastrointestinalno krvarenje;
  • stratificiranje aneurizme aorte;
  • aterosklerotske lezije koronarnih žila;
  • ozbiljno zatajenje jetre;
  • teška bubrežna disfunkcija;
  • portalna hipertenzija;
  • loše zgrušavanje krvi;
  • bolesti hematopoetskog sustava;
  • ako ste preosjetljivi na jednu ili više komponenti lijeka;
  • djeca i adolescenti mlađi od 15 godina;
  • "Aspirinska triada" (bronhijalna astma + polipoza nosa + netolerancija na salicilate ili druge NSAID-e).

predozirati

Predoziranje se manifestira bolovima u želucu, oštećenjem sluha / vida i probavnim smetnjama, a uz značajno predoziranje moguća je koma.

Potrebno je odmah ispirati želudac i provesti simptomatsku terapiju. Nazovite liječnika.

Analozi Askofen, cijena u ljekarnama

Ako je potrebno, možete zamijeniti Askofen s analogom za aktivnu tvar - to su lijekovi:

Odabir analoga važno je razumjeti da se upute za uporabu Askofena, cijene i recenzije lijekova sličnog djelovanja ne primjenjuju. Važno je posavjetovati se s liječnikom i ne vršiti neovisnu zamjenu lijeka.

Cijena u ruskim ljekarnama: Askofen tablete 10 kom. - od 23 do 47 rubalja, 20 komada - od 45 do 59 rubalja, prema 729 ljekarni.

Lijek treba čuvati izvan dohvata djece na temperaturi ne višoj od 25 ° C. Rok trajanja je 3 godine. Uvjeti prodaje ljekarni - bez recepta.

Što kažu recenzije?

Prema liječnicima, Askofen je izvrstan, jeftin i učinkovit kombinirani lijek. Ljudi koji su uzimali lijek u pregledu napominju da terapijski učinak s dugim periodičnim unosom ne postaje niži.

O manifestaciji nuspojava, primijećeno je da Askofen Darnitsa može više od drugih oblika pogoršati manifestaciju astme, uzrokujući razvoj najjačih alergijskih reakcija.

Ascofen sadrži kofein, stimulira središnji živčani sustav i normalizira vaskularni ton mozga i ubrzava protok krvi - tako da lijek malo povećava pritisak, a osobe s hipertenzijom treba uzeti s oprezom.

Posebne upute

Uz produljenu uporabu lijeka zahtijeva praćenje periferne krvi i funkcionalno stanje jetre. Budući da acetilsalicilna kiselina ima antiagregatnoe djelovanje, pacijent, ako se želi operirati, mora unaprijed obavijestiti liječnika o uzimanju lijeka.

Acetilsalicilna kiselina u malim dozama smanjuje izlučivanje mokraćne kiseline. To u nekim slučajevima može izazvati napad gihta.

Tijekom liječenja trebate napustiti primjenu napitaka koji sadrže alkohol (povećani rizik od gastrointestinalnog krvarenja).

Acetilsalicilna kiselina ima teratogeni učinak: kada se primjenjuje u prvom tromjesečju trudnoće, dovodi do malformacija - cijepanja gornjeg nepca; u trimestru III - uzrokuje inhibiciju radne aktivnosti (inhibicija sinteze GHG), zatvaranje arterijskog kanala u fetusu, što uzrokuje hiperplaziju plućnih žila i hipertenziju u krvnim žilama u plućima.

Acetilsalicilna kiselina se izlučuje u majčino mlijeko, što povećava rizik od krvarenja u djeteta zbog disfunkcije trombocita.

Lijek se ne propisuje kao anestetik za osobe mlađe od 18 godina, kao antipiretik za djecu mlađu od 15 godina s akutnim respiratornim infekcijama uzrokovanim virusnim infekcijama zbog rizika od razvoja Reyeva sindroma (encefalopatija i akutna distrofija masne jetre s akutnim razvojem otkazivanja jetre).

Interakcije lijekova

Smanjuje terapeutski učinak neizravnih koagulanata, rezerpina, heparina, hipoglikemijskih lijekova, steroidnih hormona, spironolaktona, furosemida, hipotenzivnih srčanih bolesti, sredstava protiv gihta koja potiču izlučivanje mokraćne kiseline.

Ascofen pojačava toksični učinak GCS, derivata sulfoniluree, metotreksata, ne-narkotičkih analgetika i nesteroidnih protuupalnih lijekova.

Ne preporuča se kombinirati lijek s barbituratima, antiepilepticima, zidovudinom, rifampicinom i alkoholom.

Paracetamol može pojačati učinak antikoagulansa.

Askofen-P

Askofen-P: upute za uporabu i ocjene

Latinski naziv: Ascophenum-P

ATX kod: N02BA71

Aktivni sastojak: acetilsalicilna kiselina + kofein + paracetamol (acetilsalicilna kiselina + kofein + paracetamol)

Proizvođač: Pharmstandard OJSC, Rusija

Aktualizacija opisa i fotografija: 22.10.2018

Cijene u ljekarnama: od 22 rubalja.

Askofen-P - kombinacija lijeka s anestetikom, antipiretikom, protuupalnim, psihostimulirajućim djelovanjem.

Oblik i sastav otpuštanja

Dozirni oblik tableta Askofen-P: plosnato-cilindrični, bijeli ili bijeli s ružičastim / kremastim nijansama, mramoriranje je prihvatljivo, rizično i nakošeno, s blagim mirisom ili bez mirisa (10 kom. U blister pakiranjima, u kartonskom snopu 1–3 pakiranje).

Aktivni sastojci u sastavu od 1 tablete:

  • acetilsalicilna kiselina - 200 mg;
  • kofein - 40 mg;
  • paracetamol - 200 mg.

Pomoćne tvari u sastavu Askofen-P: krumpirov škrob, povidon, stearinska kiselina, talk, kalcijev stearat, tekući parafin VGM-30M, silikonska emulzija KE-10-12.

Farmakološka svojstva

farmakodinamiku

Askofen-P spada u kombinaciju analgetika.

Mehanizam djelovanja je posljedica svojstava aktivnih tvari koje čine Askofen-P:

  • acetilsalicilna kiselina: djeluje protuupalno, antipiretično i analgetski, što je povezano sa supresijom COX-1 i COX-2 (ciklooksigenaze), regulirajući sintezu prostaglandina; inhibira agregaciju trombocita;
  • kofein: povećava refleksnu podražljivost kičmene moždine, stimulira vazomotorne / respiratorne centre, širi krvne žile mozga, bubrega, srca, skeletnih mišića, smanjuje agregaciju trombocita; pomaže u povećanju tjelesne i mentalne sposobnosti, smanjuje pospanost i umor;
  • paracetamol: ima analgetske i antipiretične učinke.

Indikacije za uporabu

Indikacija za Askofen-P je umjerena / blaga bol u odraslih:

  • algomenorrhea;
  • sindrom prsnog koša, lumbago;
  • zubobolje i glavobolje;
  • migrena;
  • neuralgiju;
  • mialgija;
  • artralgija.

Također, lijek je prikazan djeci od 15 godina i odraslih s akutnim respiratornim i infektivnim i upalnim bolestima kako bi se smanjila povišena tjelesna temperatura.

kontraindikacije

  • pogoršanje erozivnih i ulceroznih lezija gastrointestinalnog trakta;
  • gastrointestinalno krvarenje;
  • nedostatak vitamina K;
  • izražena oštećenja bubrežne / jetrene funkcije;
  • astme izazvane uzimanjem acetilsalicilne kiseline, salicilata i drugih nesteroidnih protuupalnih lijekova;
  • hemoragijska dijateza (trombocitopenija, hipoprotrombinemija, hemofilija, Willebrandova bolest, telangiektazija, trombocitopenična purpura);
  • kirurški zahvati koji uključuju krvarenje;
  • nedostatak glukoza-6-fosfat dehidrogenaze;
  • stratificiranje aneurizme aorte;
  • portalna hipertenzija;
  • glaukom;
  • poremećaj spavanja, razdražljivost, anksiozni poremećaji (panični poremećaji, agorafobija);
  • organske bolesti kardiovaskularnog sustava (akutni infarkt miokarda, teška ishemijska bolest srca, arterijska hipertenzija), česte ventrikularne ekstrasistole, paroksizmalna tahikardija;
  • starosti do 15 godina (kao febrifugu) ili 18 godina (kao lijek protiv bolova);
  • I i III trimestra trudnoće, laktacija;
  • individualnu netoleranciju na sastojke lijeka, kao i ksantine i druge nesteroidne protuupalne lijekove.

Relativna (bolesti / stanja u kojima je za imenovanje Askofen-P potreban oprez):

  • hiperuricemija;
  • giht;
  • uratna nefrolitijaza;
  • ozbiljno zatajenje srca;
  • opterećena povijest za čir na želucu i / ili čir duodenuma;
  • II trimestra trudnoće.

Upute za uporabu Askofen-P: metoda i doziranje

Askofen-P se uzima oralno, po mogućnosti nakon obroka, stisnutog mlijeka, vode, alkalne mineralne vode.

Obično se lijek propisuje 1-2 tablete 2-3 puta dnevno s intervalima od najmanje 4 ili 6 sati (s normalnom ili oštećenom funkcijom bubrega / jetre).

Askofen-P je namijenjen kratkotrajnoj uporabi - 3 dana kao antipiretik, ili 5 dana kao anestetik.

Promjena režima lijeka moguća je samo u dogovoru s liječnikom.

Nuspojave

  • kardiovaskularni sustav: tahikardija, povišeni krvni tlak;
  • probavni sustav: gastralgija, anoreksija, povraćanje, mučnina, proljev, erozivne i ulcerativne lezije gastrointestinalnog trakta, gastrointestinalno krvarenje, zatajenje bubrega / jetre;
  • alergijske reakcije: angioedem, osip na koži, bronhospazam.

Tijekom dugog trajanja mogu se razviti sljedeći poremećaji: hipokagulacija, glavobolja, vrtoglavica, tinitus, smetnje vida, smanjenje agregacije trombocita, hemoragijski sindrom (uključujući krvarenje desni, krvarenje iz nosa, purpura), oštećenje bubrega s papilarnom nekrozom, gluhoća, sindrom Stevens-Johnson i / ili Lyell; u djece - Reyeov sindrom (manifestira se kao metabolička acidoza, poremećaji mentalnog i živčanog sustava, povraćanje, oštećenje jetrene funkcije).

predozirati

Glavni simptomi: tahikardija, znojenje, mučnina, bol u želucu, povraćanje, bljedilo kože. Blagu intoksikaciju karakterizira pojava zvonjenja u ušima, teška anurija, pospanost, kolaps, bronhospazam, napadaji, otežano disanje, krvarenje. Kako se intoksikacija povećava, može doći do progresivne respiratorne paralize i disocijacije oksidativne fosforilacije, što može uzrokovati respiratornu acidozu.

Terapija: ispiranje želuca, uzimanje aktivnog ugljena.

U slučajevima kada postoji sumnja na trovanje, potrebna je medicinska pomoć.

Posebne upute

Kod produljene primjene Askofen-P potrebno je pratiti perifernu krv i funkcionalno stanje jetre.

Acetilsalicilna kiselina, koja je dio lijeka kao aktivna komponenta, ima antitrombocitno djelovanje, stoga, prije operacije, liječnik mora biti upozoren na terapiju koja se provodi.

Niske doze acetilsalicilne kiseline smanjuju izlučivanje mokraćne kiseline, što u nekim slučajevima može uzrokovati napad gihta.

Tijekom razdoblja terapije preporuča se napuštanje alkoholnih napitaka, jer se u ovom slučaju povećava rizik od gastrointestinalnog krvarenja.

Koristiti tijekom trudnoće i dojenja

I i III trimestra trudnoće, kao i razdoblje laktacije su kontraindikacija za uzimanje Askofen-P.

Kada se koristi u prvom tromjesečju trudnoće, acetilsalicilna kiselina može dovesti do malformacija fetusa u obliku cijepanja gornjeg nepca, u trećem tromjesečju pomaže inhibirati radnu aktivnost i zatvoriti arterijski kanal u fetusu, što uzrokuje hipertenziju u plućnoj cirkulaciji i hiperplaziju plućnih žila.

U slučaju primjene acetilsalicilne kiseline kod dojilja, dijete povećava rizik od krvarenja (povezanog s oštećenjem funkcije trombocita).

U drugom tromjesečju trudnoće dopuštena je samo jedna doza lijeka u preporučenim dozama samo u slučajevima kada je očekivana korist veća od moguće štete.

Koristite u djetinjstvu

Zbog rizika od Reyeovog sindroma, kontraindikacija za Askofen-P je:

  • dobi do 15 godina - kao antipiretik;
  • dobi do 18 godina - kao anestetik.

U slučaju oštećenja bubrežne funkcije

Prema uputama, Askofen-P nije propisan za izraženo oštećenje bubrežne funkcije.

S abnormalnom funkcijom jetre

Čak i uz svjedočenje, Askofen-P nije propisan za značajno oštećenu funkciju jetre.

Interakcije lijekova

Kombinirana primjena Askofen-P s nekim lijekovima / tvarima može imati sljedeće učinke:

  • spironolakton, furosemid, antihipertenzivi i anti-artropični lijekovi koji potiču izlučivanje mokraćne kiseline: smanjuju njihov učinak;
  • steroidni hormoni, heparin, indirektni antikoagulansi, hipoglikemijska sredstva, rezerpin: pojačavanje njihovog djelovanja;
  • barbiturati, lijekovi s antiepileptičkim učinkom, zidovudin, rifampicin, pića koja sadrže alkohol: povećanje vjerojatnosti hepatotoksičnog učinka (kombinacija se ne preporučuje);
  • glukokortikosteroidi, derivati ​​sulfoniluree, metotreksat, ne-narkotični analgetici i nesteroidni protuupalni lijekovi: povećane nuspojave;
  • ergotamin: ubrzava njegovu eliminaciju (zbog kofeina);
  • kloramfenikol: značajno povećanje vremena njegove eliminacije (zbog paracetamola);
  • metoklopramid: ubrzana apsorpcija paracetamola;
  • salicilamid i drugi stimulansi mikrosomske oksidacije: povećanje vjerojatnosti stvaranja toksičnih metabolita paracetamola koji utječu na funkciju jetre;
  • Antikoagulanti (derivati ​​dikumarina): jačanje njihovih učinaka (kod primanja paracetamola).

analoga

Analogi Askofen-P su: Aquacitramon, Kofitsil-plus, Migrenol Extra, Citramon P, citramarin, Excedrine, Citrabar.

Uvjeti skladištenja

Čuvati na temperaturi do 25 ° C. Čuvati izvan dohvata djece.

Rok trajanja - 3 godine.

Uvjeti prodaje u ljekarni

Otpušta se bez recepta.

Recenzije Ascofene-P

Prema ocjenama, Askofen-P je pristupačan i učinkovit lijek koji ublažava glavobolju, uključujući migrenu, i pomaže u smanjenju temperature kod akutnih respiratornih bolesti i gripe. Također imajte na umu pogodnost kupnje bez recepta.

Među nedostacima obično ukazuju na prisutnost kontraindikacija na lijek, vjerojatnost nuspojava, kao i nadražujući učinak na želudac s visokom kiselosti.

Cijena Askofen-P u ljekarnama

Približna cijena za Askofen-P je (10 ili 20 tableta po pakiranju) 20–35 ili 40–80 rubalja.

Askofen-P - službene upute za uporabu

Matični broj:

Trgovački naziv: Askofen-P

Sastav.
Jedna tableta sadrži:
aktivni sastojci: acetilsalicilna kiselina 200 mg, paracetamol 200 mg, kofein 40 mg;
pomoćne tvari: krumpirov škrob, povidon (medicinski polivinilpirolidon niske molekulske mase), stearinska kiselina, talk, kalcijev stearat, CE-10-12 silikonska emulzija, VGM-30M vazelinsko ulje.

Oblik doziranja:

Opis. Tablete su bijele ili bijele boje s kremastom ili ružičastom nijansom boje, ravnog valjkastog oblika, bez mirisa ili bez mirisa. Mramoriranje je dopušteno.

Farmakoterapijska skupina:

ATX kod: [N02BA71].

FARMAKOLOŠKA SVOJSTVA
Farmakodinamika: Askofen-P je kombinirani lijek čije se djelovanje određuje komponentama koje ga čine.
Acetilsalicilna kiselina ima analgetski, antipiretički, protuupalni učinak povezan s supresijom ciklooksigenaza 1 i 2, koji reguliraju sintezu prostaglandina; inhibira agregaciju trombocita.
Kofein povećava refleksnu podražljivost kičmene moždine, stimulira respiratorne i vazomotorne centre, širi krvne žile skeletnih mišića, mozak, srce, bubrege, smanjuje agregaciju trombocita; smanjuje pospanost, umor, povećava mentalne i fizičke performanse. Paracetamol djeluje antipiretički, analgetski.

Indikacije za uporabu
Askofen-P se koristi u odraslih osoba s umjerenim ili blagim bolnim sindromom (glavobolja, zubobolja, neuralgija, mijalgija, sindrom korijena prsiju, lumbago, artralgija, algomenoreja, migrena), u odraslih i djece starije od 15 godina kako bi se smanjila povišena tjelesna temperatura, "Hladne" i druge zarazne i upalne bolesti.

kontraindikacije

  • preosjetljivost na acetilsalicilnu kiselinu ili druge nesteroidne protuupalne lijekove (NSAID) ili ksantine; preosjetljivost na druge komponente lijeka;
  • erozivne i ulcerativne lezije gastrointestinalnog trakta (u akutnoj fazi), gastrointestinalno krvarenje;
  • teška oštećenja jetre ili bubrega;
  • astmu izazvanu primjenom acetilsalicilne kiseline, salicilata i drugih nesteroidnih protuupalnih lijekova;
  • hemoragijska dijateza (Willebrandova bolest, hemofilija, telangiektazija, hipoprotrombinemija, trombocitopenija, trombocitopenična purpura);
  • stratificiranje aneurizme aorte;
  • nedostatak glukoza-6-fosfat dehidrogenaze;
  • portalna hipertenzija, nedostatak vitamina K;
  • razdražljivost, poremećaj spavanja, anksiozni poremećaji (agorafobija, panični poremećaji);
  • organske bolesti kardiovaskularnog sustava (akutni infarkt miokarda, teška ishemijska bolest srca, arterijska hipertenzija), paroksizmalna tahikardija, česte ventrikularne ekstrasistole;
  • glaukom;
  • kirurški zahvati koji uključuju krvarenje;
  • djeca do 15 godina starosti.

    Koristiti tijekom trudnoće i dojenja
    Primjena tijekom trudnoće u I. i III. Tromjesečju kontraindicirana je, u drugom tromjesečju trudnoće, jedna doza lijeka u preporučenim dozama je moguća samo ako očekivana korist za majku ne prelazi potencijalni rizik za fetus.
    Ako je potrebno, uporaba lijeka tijekom dojenja treba prestati s dojenjem.

    Uz skrb - hiperurikemija, uratna nefrolitijaza, giht, peptički ulkus želuca i / ili dvanaestopalačnog crijeva (u povijesti), teška srčana insuficijencija.

    Doziranje i primjena
    Lijek se koristi oralno nakon obroka, 1-2 tablete 2-3 puta dnevno. Maksimalna dnevna doza - 6 tableta. Prekid između uzimanja lijeka treba biti najmanje 4 sata. Da bi se smanjio iritantan učinak na probavni trakt, lijek treba uzimati nakon jela s vodom, mlijekom, alkalnom mineralnom vodom.
    U slučaju poremećaja funkcije bubrega ili jetre, interval između doza je najmanje 6 sati. Lijek se ne smije uzimati više od 5 dana kada je propisan kao anestetik i više od 3 dana kao antipiretik. Druge doze i režimi koje je odredio liječnik.

    Nuspojave
    Anoreksija, mučnina, povraćanje, gastralgija, proljev, erozivne i ulcerozne lezije gastrointestinalnog trakta, gastrointestinalno krvarenje, zatajenje jetre i / ili bubrega, povišeni krvni tlak, tahikardija.
    Alergijske reakcije: osip na koži, angioedem, bronhospazam.
    Kod dugotrajne primjene - vrtoglavica, glavobolja, zamagljen vid, zujanje u ušima, smanjena agregacija trombocita, hipokagulacija, hemoragijski sindrom (krvarenje iz nosa, krvarenje desni, purpura itd.), Oštećenje bubrega s papilarnom nekrozom; gluhoća; Stevens-Johnsonov sindrom, toksična epidermalna nekroliza (Lyellov sindrom), Reyov sindrom u djece (metabolička acidoza, poremećaji živčanog sustava i psihe, povraćanje, abnormalna funkcija jetre).

    predozirati
    Mučnina, povraćanje, bol u želucu, znojenje, bljedilo kože, tahikardija. Za blagu intoksikaciju - zvonjenje u ušima; teška intoksikacija - pospanost, kolaps, grčevi, bronhospazam, otežano disanje, anurija, krvarenje. S povećanom intoksikacijom - progresivnom respiratornom paralizom i disocijacijom oksidativne fosforilacije, uzrokujući respiratornu acidozu. Ako sumnjate na trovanje, odmah potražite liječničku pomoć.
    Liječenje: žrtva treba obaviti ispiranje želuca i primijeniti adsorbente (aktivni ugljen).

    Interakcije lijekova
    Povećava djelovanje heparina, indirektnih antikoagulanata, rezerpina, steroidnih hormona i hipoglikemijskih sredstava. Smanjuje učinkovitost spironolaktona, furosemida, antihipertenzivnih lijekova, lijekova protiv gihta koji promiču izlučivanje mokraćne kiseline.
    Jača nuspojave glukokortikosteroida, derivata sulfoniluree, metotreksata, ne-narkotičkih analgetika i nesteroidnih protuupalnih lijekova.
    Treba izbjegavati kombinaciju lijeka s barbituratima, antiepilepticima, zidovudinom, rifampicinom i pićima koja sadrže alkohol (povećava rizik od hepatotoksičnog učinka).
    Pod utjecajem paracetamola, vrijeme izlučivanja kloramfenikola povećano je 5 puta. Kofein ubrzava apsorpciju ergotamina.
    Salicilamid i dr. Mikrosomski stimulansi oksidacije doprinose stvaranju toksičnih metabolita paracetamola koji utječu na funkciju jetre. Metoklopramid ubrzava apsorpciju paracetamola. S ponovnom primjenom paracetamola može se pojačati učinak antikoagulanata (derivata dicoumarina).

    Posebne upute
    Uz produljenu uporabu lijeka zahtijeva praćenje periferne krvi i funkcionalno stanje jetre. Budući da acetilsalicilna kiselina ima antiagregatnoe djelovanje, pacijent, ako se želi operirati, mora unaprijed obavijestiti liječnika o uzimanju lijeka. Acetilsalicilna kiselina u malim dozama smanjuje izlučivanje mokraćne kiseline. To u nekim slučajevima može izazvati napad gihta.
    Tijekom liječenja trebate napustiti primjenu napitaka koji sadrže alkohol (povećani rizik od gastrointestinalnog krvarenja).
    Acetilsalicilna kiselina ima teratogeni učinak: kada se primjenjuje u prvom tromjesečju trudnoće, dovodi do malformacija - cijepanja gornjeg nepca; u trimestru III - doprinosi inhibiciji radne aktivnosti (inhibicija sinteze prostaglandina), zatvaranju arterijskog kanala u fetusu, što uzrokuje hiperplaziju plućnih žila i hipertenziju u krvnim žilama u plućima. Acetilsalicilna kiselina se izlučuje u majčino mlijeko, što povećava rizik od krvarenja u djeteta zbog disfunkcije trombocita.
    Lijek se ne propisuje kao anestetik za osobe mlađe od 18 godina, kao antipiretik za djecu mlađu od 15 godina s akutnim respiratornim infekcijama uzrokovanim virusnim infekcijama zbog rizika razvoja sindroma Reya (encefalopatija i akutna distrofija masne jetre s akutnim razvojem zatajenja jetre).

    OBLIK BROJA
    Tablete. 10 tableta u stanici ili pakiranju stanica bez konture.
    1, 2 ili 3 blistera s uputama za uporabu u kutiji od kartona. Oblikovanje ambalaže bez ćelija ili ćelija s jednakim brojem uputa za uporabu u grupnom pakiranju.

    UVJETI SKLADIŠTENJA
    Na temperaturi ne višoj od 25 ° C, na suhom i tamnom mjestu. Čuvati izvan dohvata djece.

    Rok trajanja
    2 godine. Nemojte koristiti nakon isteka roka valjanosti navedenog na pakiranju.

    UVJETI ODMORA
    Pustite bez recepta.

    Ime i adresa proizvođača / organizacije koja je vlasnik zahtjeva:
    Pharmstatard-Leksredstva OJSC, 305022, Kursk, ul. Ul. 2. Zbroj, 1a / 18.

    Askofen-P® (Ascophenum-P®)

    Aktivni sastojak:

    Sadržaj

    Farmakološka skupina

    Nosološka klasifikacija (ICD-10)

    struktura

    Opis oblika doziranja

    Tablete su bijele ili bijele boje s kremastom ili ružičastom nijansom boje, ravnog valjkastog oblika, bez mirisa ili bez mirisa. Mramoriranje je dopušteno.

    Farmakološko djelovanje

    farmakodinamiku

    Askofen-P je kombinirani lijek čiji je učinak određen komponentama koje ga čine.

    Acetilsalicilna kiselina ima analgetski, antipiretički, protuupalni učinak povezan s supresijom COX-1 i -2, koji reguliraju sintezu PG; inhibira agregaciju trombocita.

    Kofein povećava refleksnu podražljivost kičmene moždine, stimulira respiratorne i vazomotorne centre, širi krvne žile skeletnih mišića, mozak, srce, bubrege, smanjuje agregaciju trombocita; smanjuje pospanost, umor, povećava mentalne i fizičke performanse.

    Paracetamol djeluje antipiretički, analgetski.

    Indikacije lijek Askofen-P ®

    umereno ili blagi bolni sindrom (glavobolja, zubobolja, neuralgija, mijalgija, radikularni sindrom prsnog koša, lumbago, artralgija, algomenoreja, migrena) kod odraslih;

    smanjenje povećane tjelesne temperature, kod prehlade i drugih zaraznih i upalnih bolesti u odraslih i djece preko 15 godina.

    kontraindikacije

    preosjetljivost na acetilsalicilnu kiselinu ili druge NSAID ili ksantine;

    preosjetljivost na druge komponente lijeka;

    erozivne i ulcerativne lezije gastrointestinalnog trakta (u akutnoj fazi), gastrointestinalno krvarenje;

    teška oštećenja jetre ili bubrega;

    astme izazvane uzimanjem acetilsalicilne kiseline, salicilata i drugih NSAID;

    hemoragijska dijateza (Willebrandova bolest, hemofilija, telangiektazija, hipoprotrombinemija, trombocitopenija, trombocitopenična purpura);

    stratificiranje aneurizme aorte;

    portalna hipertenzija, nedostatak vitamina K;

    razdražljivost, poremećaj spavanja, anksiozni poremećaji (agorafobija, panični poremećaji);

    organske kardiovaskularne bolesti (akutni infarkt miokarda, teška ishemijska bolest srca, arterijska hipertenzija), paroksizmalna tahikardija, česte ventrikularne ekstrasistole;

    kirurški zahvati koji uključuju krvarenje;

    dječja dob do 15 godina.

    Uz skrb: hiperurikemija, uratna nefrolitijaza, giht, čir na želucu i / ili čir na dvanaesniku (u povijesti), teška srčana insuficijencija.

    Koristiti tijekom trudnoće i dojenja

    Primjena tijekom trudnoće u prvom i trećem tromjesečju kontraindicirana je, u drugom tromjesečju trudnoće, jedna doza lijeka u preporučenim dozama je moguća samo ako očekivana korist za majku ne prelazi potencijalni rizik za fetus.

    Ako je potrebno, uporaba lijeka tijekom dojenja treba prestati s dojenjem.

    Nuspojave

    Anoreksija, mučnina, povraćanje, gastralgija, proljev, erozivne i ulcerativne gastrointestinalne lezije, gastrointestinalno krvarenje, zatajenje jetre i / ili bubrega, povišeni krvni tlak, tahikardija.

    Alergijske reakcije: osip na koži, angioedem, bronhospazam.

    Kod dugotrajne primjene - vrtoglavica, glavobolja, zamagljen vid, zujanje u ušima, smanjena agregacija trombocita, hipokagulacija, hemoragijski sindrom (krvarenje iz nosa, krvarenje desni, purpura itd.), Oštećenje bubrega s papilarnom nekrozom; gluhoća; Stevens-Johnsonov sindrom, toksična epidermalna nekroliza (Lyellov sindrom), Reyeov sindrom u djece (poremećaji metaboličke acidoze živčanog sustava i psihe, povraćanje, disfunkcija jetre).

    interakcija

    Povećava djelovanje heparina, indirektnih antikoagulanata, rezerpina, steroidnih hormona i hipoglikemijskih sredstava. Smanjuje učinkovitost spironolaktona, furosemida, antihipertenzivnih lijekova, lijekova protiv gihta koji promiču izlučivanje mokraćne kiseline.

    Poboljšava nuspojave GCS-a, derivata sulfoniluree, metotreksata, ne-narkotičnih analgetika i NSAID-a.

    Treba izbjegavati kombinaciju lijeka s barbituratima, antiepilepticima, zidovudinom, rifampicinom i pićima koja sadrže alkohol (povećava rizik od hepatotoksičnog učinka).

    Pod utjecajem paracetamola, vrijeme izlučivanja kloramfenikola povećano je 5 puta.

    Kofein ubrzava apsorpciju ergotamina.

    Salicilamid i drugi stimulansi mikrosomalne oksidacije doprinose stvaranju toksičnih metabolita paracetamola koji utječu na funkciju jetre.

    Metoklopramid ubrzava apsorpciju paracetamola. S ponovnom primjenom paracetamola može se pojačati učinak antikoagulanata (derivata dicoumarina).

    Doziranje i primjena

    Unutar, nakon jela. 1-2 tablice. 2-3 puta dnevno. Maksimalna dnevna doza - 6 tableta. Prekid između uzimanja lijeka treba biti najmanje 4 sata.

    Da bi se smanjio iritantan učinak na probavni trakt, lijek treba uzimati nakon jela s vodom, mlijekom, alkalnom mineralnom vodom.

    U slučaju poremećaja funkcije bubrega ili jetre, interval između doza je najmanje 6 sati.

    Lijek se ne smije uzimati dulje od 5 dana kada je propisan kao anestetik i više od 3 dana kao antipiretik. Druge doze i režimi koje je odredio liječnik.

    predozirati

    Simptomi: mučnina, povraćanje, bol u želucu, znojenje, bljedilo kože, tahikardija. Za blagu intoksikaciju - zvonjenje u ušima; teška intoksikacija - pospanost, kolaps, grčevi, bronhospazam, otežano disanje, anurija, krvarenje. S povećanom intoksikacijom - progresivnom respiratornom paralizom i disocijacijom oksidativne fosforilacije, uzrokujući respiratornu acidozu. Ako sumnjate na trovanje, odmah potražite liječničku pomoć.

    Liječenje: ispiranje želuca, imenovanje adsorbenata (aktivni ugljen).

    Posebne upute

    Uz produljenu uporabu lijeka zahtijeva praćenje periferne krvi i funkcionalno stanje jetre. Budući da acetilsalicilna kiselina ima antiagregatnoe djelovanje, pacijent, ako se želi operirati, mora unaprijed obavijestiti liječnika o uzimanju lijeka.

    Acetilsalicilna kiselina u malim dozama smanjuje izlučivanje mokraćne kiseline. To u nekim slučajevima može izazvati napad gihta.

    Tijekom liječenja trebate napustiti primjenu napitaka koji sadrže alkohol (povećani rizik od gastrointestinalnog krvarenja).

    Acetilsalicilna kiselina ima teratogeni učinak: kada se primjenjuje u prvom tromjesečju trudnoće, dovodi do malformacija - cijepanja gornjeg nepca; u trimestru III - uzrokuje inhibiciju radne aktivnosti (inhibicija sinteze GHG), zatvaranje arterijskog kanala u fetusu, što uzrokuje hiperplaziju plućnih žila i hipertenziju u krvnim žilama u plućima.

    Acetilsalicilna kiselina se izlučuje u majčino mlijeko, što povećava rizik od krvarenja u djeteta zbog disfunkcije trombocita.

    Lijek se ne propisuje kao anestetik za osobe mlađe od 18 godina, kao antipiretik za djecu mlađu od 15 godina s akutnim respiratornim infekcijama uzrokovanim virusnim infekcijama zbog rizika od razvoja Reyeva sindroma (encefalopatija i akutna distrofija masne jetre s akutnim razvojem otkazivanja jetre).

    Obrazac za izdavanje

    Tablete. 10 kartica. u pakiranju ćelija ili ćelija bez kontura 1, 2 ili 3 kontura stanične ambalaže za uporabu u pakiranju od kartona. Oblikovano pakiranje ćelija ili ćelija nalazi se u grupnom pakiranju.

    proizvođač

    Pharmstatard-Leksredstva OJSC, 305022, Rusija, Kursk, ul. 2. Zbroj, 1a / 18.

    Tel / Fax: (4712) 34-03-13.

    Vlasnik potvrde o registraciji / organizacije koja prihvaća zahtjeve potrošača OTCPharm PJSC, Rusija, 123317, Moskva, ul. Testovskaya, 10.

    Tel: (800) 775-98-19; faks: (495) 221-18-02.

    www. otcpharm. ru

    Uvjeti prodaje u ljekarni

    Uvjeti čuvanja lijeka Askofen-P ®

    Čuvati izvan dohvata djece.

    Datum isteka lijeka Askofen-P ®

    Nemojte koristiti nakon isteka roka valjanosti otisnutog na pakiranju.

    Askofen - sastav lijeka, na koji pritisak

    Askofen je pristupačan lijek, tako da ga ljudi pokušavaju pronaći. Zbog toga se stalno javlja polemika o tome mogu li se te pilule koristiti za normalizaciju krvnog tlaka.

    struktura

    Fenacetin je dugo bio dio askofena, što je pojačalo učinak drugih tvari. Međutim, stručnjaci su otkrili da ga karakterizira visoka toksičnost. Fenacetin je zamijenjen paracetamolom, a lijek je postao poznat kao Askofen P.

    Nakon toga, lijek je počeo uključivati ​​sljedeće aktivne sastojke:

    1. Kofein.
    2. Paracetamol.
    3. Acetilsalicilna kiselina.

    Kao aditive koristite talk, škrob, tekući parafin i neke druge tvari. Oni nemaju značajan utjecaj na ljekovite sposobnosti, ali su nužni za oblikovanje i druge estetske svrhe.

    Kofein ima tonički učinak, pa se savršeno bori protiv umora, pospanosti i slabosti. Fizička aktivnost se povećava, ali rezultat se zadržava kratko vrijeme.

    Paracetamol je odgovoran za smanjenje tjelesne temperature i smanjenje boli.

    Acetilsalicilna kiselina smanjuje temperaturu, ublažava bol i smanjuje upalu.

    Indikacije za uporabu

    Ako pažljivo proučite parascophen, upute za uporabu preporučuje korištenje ovog lijeka u različitim patologijama. Oni mogu biti povezani s abnormalnostima u radu unutarnjih organa i poremećajima u funkcioniranju živčanog sustava.

    Askofen P - od onoga što se koristi:

    1. Od zubobolje i glavobolje.
    2. S migrenom, neuralgijom i mijalgijom.
    3. Od povišene temperature.
    4. Uz bolnu menstruaciju.

    Djelovanje lijeka temelji se na vještoj kombinaciji lijekova protiv bolova. Zbog toga smanjuje nelagodu tijekom menstruacije i olakšava stanje bolesnika s virusnim infekcijama.

    Vremenski osjetljivi ljudi primijetili su visoku učinkovitost askofena u tabletama za migrene i glavobolje uzrokovane promjenom vremena. Također, alat učinkovito ublažava napetost mišića izazvanu bolešću ili prenaponom.

    Utjecaj vremenskih vrsta na osobu

    Zbog prisutnosti kofeina u sastavu, postoje uporne glasine da askofen pomaže kod niskog tlaka. Priručnik ne govori ni riječ o liječenju hipotenzije s ovim lijekom, tako da morate biti oprezni kada koristite ascofen. U nekim slučajevima to stvarno pomaže, au drugim situacijama može uzrokovati ozbiljnu štetu.

    Značajke primjene u hipotenziji

    Ascofen zbog prisutnosti kofeina u sastavu stvarno može malo povisiti krvni tlak. Međutim, učinkovitost lijeka je niska, jer se nakon kratkog vremena pritisak smanjuje. I osoba se ponovno suočava s negativnim simptomima bolesti, koji se čak mogu pojačati.

    Zbog toga se za liječenje hipotenzije preporučuje uporaba Eleutherococcus ili Ginseng, budući da ovi lijekovi imaju pozitivan učinak na opće stanje tijela. Imaju tonički učinak, povećavaju pritisak i povećavaju učinkovitost.

    Ascofen tableta može biti korisna u slučajevima kada hipotenzija prati meteorološka ovisnost i migrena. Nakon uzimanja lijeka, posude se šire - a osoba se oslobađa. Kada je jednokratan prijem kao anestetik djelotvoran, ali za dobivanje stabilnog rezultata potrebno je stručno savjetovanje.

    Mogu li se koristiti hipertenzivi?

    Mnogi potrošači sumnjaju koji je pritisak askfen prikladan. Osobe koje se liječe ovim alatom moraju nužno znati koji je njihov krvni tlak.

    Ako postoji tendencija povećanja učinka, lijek se može koristiti samo uz dopuštenje liječnika nakon procjene mogućih rizika. Ako je pacijent odlučio samostalno uzimati ascofen kako bi ublažio ili smanjio temperaturu, potrebno je razjasniti pokazatelje krvnog tlaka.

    Zbog prisutnosti kofeina u sastavu lijeka je opasno pri stalnom povišenom tlaku. Ako je osobi dijagnosticirana teška hipertenzija, pitajte scopen ne može se koristiti ni pod kojim okolnostima.

    Za ublažavanje boli, trebali biste pokupiti druge lijekove koji ne utječu na kardiovaskularni sustav.

    Moguće kontraindikacije

    Ascofen, kao i svaki drugi lijek, ima svoje kontraindikacije. Ako ih netko zaboravi, stavlja svoje zdravlje i život na nepotreban rizik. Kod samoliječenja, liječnički pregledi su često negativni, jer ljudi zaboravljaju na prisutnost nuspojava i druge posljedice nekontroliranog liječenja.

    kontraindikacije:

    1. Ozbiljna patologija kardiovaskularnog sustava.
    2. Povreda gastrointestinalnog trakta.
    3. Poremećaji jetre i bubrega.
    4. Aspirinska astma.
    5. Glaukom.
    6. Povećana živčana razdražljivost.
    7. Anksioznost, neuroza i fobije.
    8. Poremećaj spavanja
    9. Hipovitaminoza K.
    10. Hemoragijska dijateza.

    Video: Kada piti tablete za pritisak

    Kada se uzimaju zajedno, askofen može pojačati učinak nekih lijekova, osobito steroidnog tipa. Ako se osobama propisuju diuretici, askofen smanjuje njihovu učinkovitost. Zbog toga je prije upotrebe bilo kakvih lijekova potrebno konzultirati stručnjaka koji će pravilno procijeniti sve rizike i provjeriti kompatibilnost svih lijekova.

    Askofen-P

    Cijene u mrežnim ljekarnama:

    Askofen-P je kombinirani analgetsko-antipiretik. Djeluje protuupalno, antipiretično, psihostimulativno i analgetski.

    Oblik i sastav otpuštanja

    Lijek je dostupan u obliku tableta: ravne boje, bijele ili bijele boje sa svijetlo ružičastom / kremastom nijansom, s bojom i kosim zubima, bez mirisa ili sa slabim karakterističnim mirisom, moguće je površinsko mramoriranje (10 komada u blister ili kutiji bez ćelija, u kartonskom paketu) 1, 2 ili 3 mjehurića i Askofen-P upute za uporabu).

    Sastojci Askofen-P na jednoj tableti:

    • aktivni sastojci: paracetamol - 200 mg, acetilsalicilna kiselina - 200 mg, kofein - 40 mg;
    • pomoćne komponente: talk, povidon, kalcijev stearat, tekući parafin VGM-ZOM, krumpirov škrob, stearinska kiselina, silikonska emulzija KE-10-12.

    Farmakološka svojstva

    farmakodinamiku

    Askofen-P je složeni lijek čiji je učinak posljedica svojstava pojedinih komponenti koje čine njegov sastav:

    • paracetamol: ima analgetske i antipiretične učinke;
    • acetilsalicilna kiselina: nesteroidni protuupalni agens s antipiretičnom, protuupalnom i analgetskom aktivnošću. Mehanizam djelovanja povezan je sa supresijom ciklooksigenaze (COX) 1 i 2, koja regulira sintezu medijatora boli i upale. Acetilsalicilna kiselina također inhibira agregaciju trombocita;
    • kofein: stimulira vazomotorne i respiratorne centre, povećava refleksnu podražljivost kičmene moždine, smanjuje agregaciju trombocita, širi krvne žile mozga, skeletne mišiće, bubrege i srce; aktivira tjelesnu i mentalnu sposobnost, smanjuje umor i pospanost.

    farmakokinetika

    Informacije o farmakokinetici Askofen-P nisu dostupne.

    Indikacije za uporabu

    Askofen-P se koristi kod adolescenata starijih od 15 godina i kod odraslih osoba s povišenom tjelesnom temperaturom, akutnim respiratornim virusnim infekcijama i drugim zaraznim i upalnim bolestima.

    Indikacije za Askofen-P kod odraslih su također umjereni ili blagi bolni sindrom (zubobolja, migrena, glavobolja, mialgija, artralgija, sindrom grudnog radikula, neuralgija, bol u leđima, menstrualna bol).

    kontraindikacije

    • arterijska hipertenzija;
    • teška ishemijska bolest srca;
    • akutni infarkt miokarda;
    • česte ventrikularne otkucaje;
    • paroksizmalna tahikardija;
    • stratificiranje aneurizme aorte;
    • hipertenzija u sustavu portalne vene;
    • hemoragijska dijateza (hemofilija, trombocitopenična purpura, von Willebrandova bolest - Diana, telangiektazija, trombocitopenija, nedostatak protrombinskog koagulacijskog faktora u krvi);
    • operacije, praćene krvarenjem;
    • pogoršanje erozivnih i ulcerativnih bolesti gastrointestinalnog trakta;
    • teška oštećenja bubrežne i / ili jetrene funkcije;
    • krvarenje iz gastrointestinalnog trakta;
    • nedostatak vitamina K;
    • nedostatak enzima glukoza-6-fosfat dehidrogenaze;
    • glaukom;
    • razdražljivost;
    • anksiozni poremećaji (spontani napadi panike, strah od otvorenog prostora);
    • poremećaj spavanja;
    • astme uzrokovane uzimanjem salicilata ili drugih nesteroidnih protuupalnih lijekova;
    • djeca i adolescenti do 15 godina;
    • prvo i treće tromjesečje trudnoće;
    • razdoblje dojenja;
    • preosjetljivost na glavne ili pomoćne komponente u sastavu Askofen-P ili na druge nesteroidne protuupalne lijekove.

    Relativna (lijek se koristi s oprezom):

    • ozbiljno zatajenje srca;
    • indikacije za povijest duodenalnog ulkusa ili čira na želucu;
    • nefrolitijaza uratne (urinske kiseline);
    • visok sadržaj mokraćne kiseline u krvi;
    • giht.

    Askofen-P: upute za uporabu (doziranje i metoda)

    Askofen-P tablete se uzimaju oralno, nakon obroka.

    Preporučena doza je 1-2 komada. dva ili tri puta dnevno.

    Maksimalna doza je 6 tableta dnevno. Razmak između doza ne smije biti kraći od 4 sata. Da bi se smanjilo nadražujuće djelovanje lijeka na gastrointestinalni trakt, tablete treba uzimati nakon obroka i treba ih uzeti s mlijekom, vodom ili alkalnom mineralnom vodom.

    U bolesnika s oštećenjem funkcije jetre ili bubrega, interval između doza treba biti najmanje 6 sati.

    Tablete se ne smiju uzimati više od 5 dana kao lijek protiv bolova i više od 3 dana kao antipiretik. Drugi režimi liječenja i doziranje Askofen-P utvrđuje liječnik.

    Nuspojave

    • gastrointestinalni trakt: mučnina, povraćanje, nedostatak apetita, erozivne i ulcerozne lezije gastrointestinalnog trakta, proljev, bolovi u trbuhu i zdjelici, krvarenje iz probavnog sustava, zatajenje jetre;
    • kardiovaskularni sustav: tahikardija, arterijska hipertenzija;
    • mokraćnog sustava: zatajenje bubrega;
    • alergijske reakcije: osip na koži, bronhospazam, angioedem.

    U slučaju produljenog liječenja lijekovima, mogu se pojaviti sljedeće nuspojave: glavobolja, vrtoglavica, tinitus, gluhoća, smetnje vida, smanjenje zgrušavanja krvi, smanjena agregacija trombocita, osjetljivost na krvarenje kože i krvarenje sluznice, papilarna nekroza, Reyeov sindrom u djece, toksična epidermalna nekroliza, maligni eksudativni eritem.

    predozirati

    Glavni znakovi predoziranja Askofen-P su: tahikardija, mučnina, bol u želucu, povraćanje, bljedilo kože, pojačano znojenje. U slučaju blage intoksikacije moguće je zujanje u ušima, u težim situacijama - bronhospazam, krvarenje, otežano disanje, pospanost, konvulzije, mokrenje u mokraćni mjehur, kolaps. Sljedeća faza je razvoj progresivne respiratorne paralize i disocijacija procesa oksidativne fosforilacije, što dovodi do respiratorne acidoze.

    Kod pojave simptoma trovanja potrebno je hitno potražiti liječničku pomoć. Pacijent treba oprati želudac i dati aktivni ugljen. Nakon toga se po potrebi provodi simptomatsko liječenje.

    Posebne upute

    U slučaju produljene primjene Askofen-P, preporučuje se praćenje funkcije jetre i parametara periferne krvi (broj leukocita, broj trombocita, hemoglobin itd.).

    Ako se pacijent želi operirati, potrebno je upozoriti liječnika o uzimanju lijeka, jer acetilsalicilna kiselina inhibira agregaciju trombocita.

    Niske doze acetilsalicilne kiseline smanjuju izlučivanje mokraćne kiseline, što u nekim slučajevima može uzrokovati napad gihta.

    Alkoholna pića se ne smiju konzumirati tijekom liječenja, jer etanol povećava rizik od krvarenja iz gastrointestinalnog trakta.

    Utjecaj na sposobnost upravljanja motornim vozilima i složenih mehanizama

    Utjecaj Askofen-P na psihomotorne sposobnosti osobe nije opisan.

    Koristiti tijekom trudnoće i dojenja

    Lijek je kontraindiciran u prvom i trećem tromjesečju trudnoće. To je posljedica teratogenog učinka acetilsalicilne kiseline: uzimanje Askofen-P u prvom tromjesečju može dovesti do malformacija fetusa (cijepanje gornjeg nepca); u trećem tromjesečju - na inhibiciju porođaja i prerano zatvaranje arterijskog kanala u fetusu, što je praćeno povećanjem tlaka u žilama malog kruga i hiperplazije plućnih žila. U drugom trimetru, lijek se može uzimati jednom u preporučenoj dozi, i to samo ako korist za majku premašuje mogući rizik za fetus.

    Acetilsalicilna kiselina se izlučuje majčinim mlijekom, što povećava rizik od krvarenja kod dojenog djeteta (zbog disfunkcije trombocita). Stoga, ako je potrebno koristiti Askofen-P tijekom dojenja, preporučuje se prestanak dojenja.

    Koristite u djetinjstvu

    Kao antipiretik u akutnim respiratornim virusnim infekcijama i drugim zaraznim i upalnim bolestima, lijek je kontraindiciran u djece i adolescenata mlađih od 15 godina (zbog rizika od Reyeovog sindroma).

    Kao anestetik, Ascofen-P se može koristiti samo u bolesnika starijih od 18 godina.

    U slučaju oštećenja bubrežne funkcije

    Lijek je kontraindiciran u bolesnika s teškim oštećenjem funkcije bubrega.

    S abnormalnom funkcijom jetre

    Čak i uz svjedočenje, Askofen-P je zabranjen za osobe s teškim oštećenjem funkcije jetre.

    Interakcije lijekova

    Kada se koristi istodobno s indirektnim antikoagulansima, steroidnim hormonima, hipoglikemijskim lijekovima, heparinom ili rezerpinom, terapijski učinak navedenih agensa je pojačan.

    Ascofen-P smanjuje učinkovitost furosemida, lijekova protiv gihta, spironolakta i antihipertenziva koji potiču izlučivanje mokraćne kiseline.

    Lijek pojačava nepoželjne nuspojave metotreksata, nesteroidnih protuupalnih lijekova, derivata sulfoniluree, ne-narkotičkih analgetika i glukokortikosteroida.

    Treba izbjegavati kombinaciju Askofen-P sa zidovudinom, barbituratima, etanolom, rifampicinom i antiepilepticima (zbog rizika od hepatotoksičnog djelovanja).

    Paracetamol povećava vrijeme izlučivanja kloramfenikola 5 puta. Metoklopramid ubrzava apsorpciju paracetamola. U slučaju ponovljene uporabe paracetamola, moguće je pojačati djelovanje antikoagulantnih sredstava (derivata dikumarina). Mikrosomalni stimulansi oksidacije kada se koriste zajedno s paracetamolom doprinose stvaranju njegovih toksičnih metabolita koji utječu na funkciju jetre.

    Pod utjecajem kofeina apsorpcija ergotamina je aktivnija.

    analoga

    Analozi Ascofen-P su AquaCitramon, Migrenol Extra, Citramon II, Citramon Ultra, Citrapar, Kofitsil-plus, Citramon-MFF, Citramon P Forte, Exedrin, Citramarine.

    Uvjeti skladištenja

    Čuvati na sobnoj temperaturi ne višoj od 25 ° C. Čuvati izvan dohvata djece.

    Rok trajanja lijeka - 3 godine.

    Uvjeti prodaje u ljekarni

    Otpušta se bez recepta.

    Recenzije Ascofene-P

    Prema ocjenama, Askofen-P je vrlo popularan i često korišten alat za različite vrste boli. Lijek preporučuje oko 97% korisnika koji su svoje kritike ostavili na internetu.

    Askofen-P brzo i trajno uklanja glavobolju, povisuje krvni tlak, snižava tjelesnu temperaturu. Lijek je pristupačan i vrlo jeftin.

    Nedostaci lijeka uključuju kontraindikacije, moguće nuspojave, gorak okus tableta i nedovoljan analgetski učinak kod nekih vrsta boli (algomenoreja, bol u leđima). Askofen-P nije pogodan za bolesnike s povišenim krvnim tlakom, kao i za osobe s problemima probavnog trakta (pilule iritiraju želučanu stijenku).

    Cijena Askofen-P u ljekarnama

    Tablete u pakiranju od 10 kom. Možete kupiti za 30-40 rubalja. Cijena Askofen-P u pakiranju od 20 kom. čini 60–70 rubalja.