Pentalgin: upute za uporabu

Skleroza

Trgovački naziv lijeka:

filmom obložene tablete.

Uvjeti prodaje za ljekarne:

bez recepta

  • struktura
  • opis
  • Farmakološka svojstva
  • Indikacije za uporabu
  • Doziranje i primjena
  • kontraindikacije
  • Nuspojave
  • predozirati
  • Interakcija s drugim lijekovima
  • Posebne upute
  • Obrazac za izdavanje
  • Uvjeti skladištenja
  • Rok trajanja

Sastav jedne tablete

Aktivne tvari:

  • paracetamol - 325 mg,
  • naproksen - 100 mg,
  • bezvodni kofein - 50 mg,
  • Drotaverin hidroklorid - 40 mg,
  • Feniramin maleat - 10 mg.

Pomoćne tvari:

Jezgra: mikrokristalnu celulozu, krumpirov škrob, natrij kroskarmeloza, giproloza (hidroksipropilceluloze (klutsel EF)), monohidrat limunske kiseline, butilhidroksitoluen (E 321), magnezijev stearat, talk, boja kinolin žuto (E 104), indigo karmin (E 132).

Ljuska: hipromeloza (hidroksipropil metilceluloza), povidon (polivinilpirolidon srednje molekulske mase), polisorbat-80 (tween-80), titanov dioksid, talk, kvinolin žuta boja, indigo karmin (E 132).

opis

Filmom obložene tablete od svijetlozelene do zelene boje, bikonveksne u obliku kapsule s kosim rubovima, s crtom s jedne strane i PENTALGINom s druge strane. Na rezu je tableta svijetlozelene boje s bijelim mrljama.

Farmakološka svojstva

Kombinirani lijek ima analgetski, protuupalni, spazmodički, antipiretički učinak.

Paracetamol je ne-narkotički analgetik koji ima antipiretičke i analgetske učinke zbog blokade ciklooksigenaze u središnjem živčanom sustavu i učinka na centre boli i termoregulacije.

Naproxen je nesteroidni protuupalni lijek koji ima protuupalno, analgetsko i antipiretičko djelovanje povezano s neselektivnom supresijom aktivnosti ciklooksigenaze, koja regulira sintezu prostaglandina.

Kofein - uzrokuje dilataciju krvnih žila skeletnih mišića, srca, bubrega;
povećava mentalnu i fizičku izvedbu, pomaže eliminirati umor i pospanost; povećava propusnost histoematskih barijera i povećava biodostupnost ne-narkotičkih analgetika, čime se pojačava terapijski učinak. Ima tonički učinak na moždane žile.

Drotaverin - ima miotropni antispazmodički učinak zbog inhibicije fosfodiesteraze IV, djeluje na glatke mišiće u gastrointestinalnom traktu, bilijarnom traktu, urinarnom i vaskularnom sustavu.

Feniramin - blokator H1-histaminskih receptora. Ima antispazmodično i blago sedativno djelovanje, smanjuje fenomen izlučivanja i pojačava analgetski učinak paracetamola i naproksena.

Indikacije za uporabu

  • Bolni sindrom različite geneze, uključujući bol u zglobovima, mišićima, radikulitis, menstrualnu bol, neuralgiju, zubobolju i glavobolju (uključujući glavobolju uzrokovanu spazmom cerebralnih žila).
  • Bolni sindrom povezan s spazmom glatkih mišića, uključujući kronični kolecistitis, kolelitijazu, postkolekistektomijski sindrom, bubrežnu koliku.
  • Posttraumatska i postoperativna bol, uključujući i upalu.
  • Kataralne bolesti s febrilnim sindromom (kao simptomatska terapija).

Doziranje i primjena

Lijek se uzima 1 tableta 1-3 puta dnevno. Maksimalna dnevna doza je 4 tablete.
Trajanje liječenja nije više od 3 dana kao antipiretik i ne više od 5 dana kao anestetik. Nastavak liječenja lijekovima moguć je samo nakon savjetovanja s liječnikom.

Nemojte prekoračiti navedenu dozu!

kontraindikacije

Preosjetljivost na sastojke lijeka, erozivne i ulcerozne lezije gastrointestinalnog trakta (u akutnoj fazi), gastrointestinalno krvarenje, potpuna ili nepotpuna kombinacija bronhijalne astme, rekurentne nazalne polipoze i paranazalnih sinusa i intolerancija na acetilsalicilnu kiselinu ili druge nesteroidne protuupalne lijekove. anamneza, teška insuficijencija jetre i / ili bubrega, inhibicija hematopoeze koštane srži, stanje nakon aorto-koronarnog shuntyroa Bani; teške organske bolesti kardiovaskularnog sustava (uključujući akutni infarkt miokarda), paroksizmalna tahikardija, česta ventrikularna ekstrasistola, teška arterijska hipertenzija, hiperkalemija, djeca mlađa od 18 godina, trudnoća i dojenje.

Mjere - cerebrovaskularne bolesti, dijabetes melitus, periferna arterijska bolest, ulcerativni lezije gastrointestinalnog trakta u povijesti, renalne i hepatične insuficijencije blage ili umjerene težine, virusnog hepatitisa, alkoholne bolesti jetre, benigna hyperbilirubinemia (Gilbert sindrom, Dubin-Johnson i rotor ), epilepsija i sklonost ka konvulzivnim napadima, nedostatak glukoza-6-fosfat dehidrogenaze, starost.

Ako imate neku od navedenih bolesti / stanja, svakako konzultirajte svog liječnika prije uzimanja lijeka.

Nuspojave

Alergijske reakcije: osip na koži, pruritus, urtikarija, angioedem;

Sa strane krvotvornih organa: trombocitopenija, leukopenija, agranulocitoza, anemija, methemoglobinemija;

Na dijelu živčanog sustava: uznemirenost, tjeskoba, povećani refleksi, tremor, glavobolja, poremećaji spavanja, vrtoglavica, smanjena koncentracija pažnje;

Od kardiovaskularnog sustava: otkucaji srca, aritmije, povišeni krvni tlak;

Na dijelu probavnog sustava: erozivne i ulcerozne lezije gastrointestinalnog trakta, mučnina, povraćanje, nelagodnost u epigastriji, bol u trbuhu, konstipacija, abnormalna funkcija jetre;

Na dijelu mokraćnog sustava: disfunkcija bubrega;

Na dijelu osjetila: gubitak sluha, zujanje u ušima, povećan intraokularni tlak u bolesnika s glaukomom zatvorenog kuta;

Ostalo: dermatitis, tahipneja (pojačano disanje).

Ako se bilo koja od nuspojava navedenih u uputama pogorša, ili ste primijetili bilo koje druge nuspojave koje nisu navedene u uputama, obavijestite svog liječnika.

predozirati

simptomi:

bljedilo kože, anoreksija (nedostatak apetita), bol u trbuhu, mučnina, povraćanje, gastrointestinalno krvarenje, uznemirenost, nemir, konfuzija, tahikardija, aritmija, hipertermija (groznica), učestalo mokrenje, glavobolja, tremor ili trzanje mišića; epileptički napadaji, povećana aktivnost transaminaza jetre, hepatonekroza, povećanje protrombinskog vremena. Simptomi abnormalne funkcije jetre mogu se pojaviti 12-48 sati nakon predoziranja. Kod teškog predoziranja dolazi do zatajenja jetre s progresivnom encefalopatijom, komom, smrću; akutno zatajenje bubrega s tubularnom nekrozom; aritmija, pankreatitis. Ako sumnjate na predoziranje, odmah potražite liječničku pomoć.

obrada:

ispiranje želuca nakon čega slijedi gutanje aktivnog ugljena. Acetilcistein je specifičan antidot za trovanje paracetamolom. Uvođenje acetilcisteina je relevantno za 8 sati.Za gastrointestinalno krvarenje, potrebno je primijeniti antacidna sredstva i ispiranje želuca s ledeno hladnom otopinom natrijeva klorida 0.9%; održavanje plućne ventilacije i oksigenacije; za epileptičke napadaje, intravenski diazepam; održavanje ravnoteže tekućine i soli.

Interakcija s drugim lijekovima

Potrebno je izbjegavati istovremenu primjenu lijeka s barbituratima, tricikličkim antidepresivima, rifampicinom i pićima koja sadrže alkohol (rizik od povećanja hepatotoksičnog djelovanja).
Paracetamol pojačava učinak neizravnih antikoagulanata i smanjuje učinkovitost urikozuričnih lijekova.

Produžena uporaba barbiturata smanjuje učinkovitost paracetamola.

Istovremena uporaba paracetamola s etanolom povećava rizik od akutnog pankreatitisa.

Inhibitori mikrosomske oksidacije (uključujući cimetidin) smanjuju rizik od hepatotoksičnog djelovanja paracetamola.

Diflunisal povećava koncentraciju paracetamola u plazmi za 50%, što povećava rizik od razvoja hepatotoksičnosti.

Naproksen može uzrokovati smanjenje diuretskog učinka furosemida, povećanje učinka neizravnih antikoagulanata, povećava toksičnost sulfonamida i metotreksata, smanjuje eliminaciju litija i povećava njegovu koncentraciju u krvnoj plazmi.

S kombiniranom primjenom kofeina i barbiturata, primidona, antikonvulziva (derivati ​​hidantoina, osobito fenitoina), metabolizam se može povećati, a klirens kofeina može se povećati; dok uzimate kofein i cimetidin, oralne kontraceptive, disulfiram, ciprofloksacin, norfloksacin - smanjenje metabolizma kofeina u jetri (usporavanje izlučivanja i povećanje koncentracije u krvi).

Istovremena konzumacija napitaka s kofeinom i drugih stimulansa središnjeg živčanog sustava može dovesti do pretjerane stimulacije središnjeg živčanog sustava.

Uz istovremenu uporabu drotaverina može oslabiti antiparkinsonsku učinak levodope.

Uz istovremenu primjenu feniramina sa sredstvima za smirenje, hipnoticima, inhibitorima monoaminooksidaze, alkohol može povećati inhibitorni učinak na središnji živčani sustav.

Posebne upute

Istodobnu primjenu lijeka s drugim sredstvima koja sadrže paracetamol i / ili druge nesteroidne protuupalne lijekove, kao i sa sredstvima za ublažavanje simptoma prehlade, gripe i nazalne kongestije treba izbjegavati.

Kada koristite lijek za više od 5-7 dana, trebali biste pratiti pokazatelje periferne krvi i funkcije jetre.

Paracetamol iskrivljuje rezultate laboratorijskih ispitivanja glukoze i mokraćne kiseline u plazmi.

Ako je potrebno, odredite 17-ketosteroids lijek treba otkazati 48 sati prije istraživanja. Imajte na umu da naproksen povećava vrijeme krvarenja.

Učinak kofeina na središnji živčani sustav ovisi o vrsti živčanog sustava i može se manifestirati kao uzbuđenje i inhibicija viših živčanih aktivnosti.

Tijekom razdoblja liječenja ne treba konzumirati alkoholna pića.

U nekim slučajevima koncentracija pažnje i brzina psihomotornih reakcija može se smanjiti, stoga se tijekom razdoblja liječenja mora voditi računa o vožnji vozila i drugim potencijalno opasnim aktivnostima koje zahtijevaju povećanu koncentraciju i psihomotornu brzinu.

Obrazac za izdavanje

Tablete obložene filmom.

Na 2, 6, 10 ili 12 tableta u pakiranju s mjehurićima iz folije od polivinilklorida i aluminijske folije otisnute lakirane.

1 ili 2 pakiranja s mjehurićima zajedno s uputama za primjenu u pakiranju od kartona.

Uvjeti skladištenja

Čuvati na temperaturi ne višoj od 25 ° C.
Čuvati izvan dohvata djece.

Rok trajanja

2 godine. Nemojte koristiti nakon isteka roka valjanosti navedenog na pakiranju.

Alergija na analginum: simptomi i liječenje

Analgin je jedan od najpopularnijih lijekova koji se obično koristi za ublažavanje glavobolje ili zubobolje. Osim toga, on je dio mnogih složenih lijekova, uključujući i za učinkovito smanjenje temperature (na primjer, u kombinaciji s difenhidraminom). Međutim, neki ljudi razvijaju alergije na analgin, što zahtijeva njegovu obveznu zamjenu.

Sadržaj

Zašto se javljaju alergije?

Alergija - je pretjerano jaka reakcija imunološkog sustava na tvar koja može doći izvana ili se formirati izravno u tijelu. Nakon što su se susrele stanice imunološkog sustava, određene molekule određene tvari (alergeni) aktiviraju kaskadu staničnih reakcija, uključujući proizvodnju antitijela imunološkim stanicama. Tijekom novog kontakta s alergenom, tijelo vrlo brzo sintetizira antitijela koja neutraliziraju alergen, uzrokujući lanac reakcija preosjetljivosti neposrednog ili odgođenog tipa.

U normalnim uvjetima, imunološke stanice reagiraju na viruse, bakterije i stanice raka na takav način da ih unište. Međutim, u slučaju alergijske reakcije, imunološki sustav počinje se boriti protiv normalnih i korisnih tvari, uključujući analgin i druge lijekove.

Kako se manifestira alergija na analginum?

Simptomi alergije na analgin su različiti i individualni za svakog pacijenta. Općenito, najčešće su alergijske reakcije na ovaj lijek:

  • pojavu svrabnih plikova na koži (urtikarija),
  • razvoj angioedema,
  • bronhospazam,
  • gušenje.

Anafilaktički šok. To je najozbiljnija alergijska reakcija na analgin, koja je, na sreću, izuzetno rijetka. Nakon što alergen uđe u tijelo, šok se može pojaviti gotovo trenutno ili unutar prvih 5 sati, a za njegov razvoj količina lijeka i put njenog uvođenja gotovo da i nemaju nikakvu ulogu.

Vodeći simptomi anafilaktičkog šoka su:

  • prekursor reakcije šoka - oštro crvenilo na mjestu ubrizgavanja dipirena (koža oko injekcije, usne sluznice kada se uzima oralno),
  • intenzivan svrbež kože, oticanje, oticanje,
  • nagli pad krvnog tlaka.

Osim toga, u anafilaktičkom šoku može biti bolova u trbuhu, iza prsne kosti ili u bilo kojem drugom dijelu tijela, edem grkljana, usna šupljina, mučnina. Zatim dolazi do gušenja zbog bronhospazma i kolapsa. Bez pravodobne medicinske skrbi, anafilaktički šok može dovesti pacijenta do smrti za nekoliko sekundi. Iz tog razloga, ako već postoji bilo kakva reakcija preosjetljivosti na analgin, uvijek se posavjetujte sa svojim liječnikom o tome kako zamijeniti analgin u alergijama.

Quincke oticanje. Zapravo, to je oticanje kože na mjestima gdje je potkožna masnoća dobro razvijena, u području genitalija, sluznici usne šupljine, grkljana i ždrijela, obrazima, kapcima, usnama. To je po život opasna ako se razvije u području grkljana i drugih dišnih putova. U pravilu, kada angioedem zbog uzimanja analgin svrab nije promatrana.

Bronhospazam i urtikarija. Sužavanje lumena bronhija popraćeno je i razvojem kratkog daha i pojavom hripanja. Prilikom uzimanja analgina obično se javlja akutna urtikarija, koju karakterizira formiranje na koži mnogih jako svrabnih plikova, koji nakon nekog vremena nestaju bez traga.

Kako se liječi alergija na analginum?

Što učiniti ako ste alergični na analgin? Za početak, posavjetujte se s liječnikom kako biste odredili točnu dijagnozu i propisali učinkovit tretman, uključujući:

  • Potpuno ukidanje lijeka i onih sredstava koja su analgin, primjerice anapirin, pentalgin, kofalgin i drugi.
  • Prihvaćanje antihistaminskih ili hormonskih lijekova koje je propisao liječnik (uzima se u obzir stupanj njihove interakcije s analginumom).
  • Uklanjanje ljekovitih tvari iz tijela (prisilna diureza, čišćenje klizmi, slane laksative, ispiranje želuca, uzimanje aktivnog ugljena, itd.).

Pentalgin kako radi

Pentalgin je kombinirani lijek koji djelotvorno djeluje protuupalno i analgetski. Terapijski učinak lijeka je zbog pet glavnih aktivnih sastojaka koji čine njegov sastav. Upute za uporabu tableta Pentalgin detaljno opisuje njegova farmakološka svojstva i učinke na tijelo. Prema njezinim riječima, lijek ima sposobnost inhibiranja sinteze prostaglandina blokirajući enzim kao što je ciklooksigenaza u središnjem živčanom sustavu.

Pentalgin je visoko učinkovit lijek za uklanjanje jakih bolova različite etiološke prirode. Ovaj nesteroidni i ne-narkotični lijek može se nositi s jakim bolnim sindromom, kao i sa visokim protuupalnim i antipiretičkim učinkom. To jest, ovaj lijek vrlo brzo eliminira bol, razne grčeve, smanjuje temperaturu i eliminira fokus upale.

Lijek ima analgetska, antispazmodična, psihostimulativna svojstva i učinkovito blokira H1-histaminske receptore. Djelovanje lijeka osiguravaju sljedeće ljekovite tvari:

Učinkovito uklanja grčeve bilo koje prirode, ima pozitivan učinak na glatke mišiće, žučovode, urinarni i vaskularni sustav. Tvar ima izražene antispazmodične miotropne učinke.

To je ne-narkotički analgetik koji učinkovito smanjuje toplinu i eliminira bol. Njegovi analgetski i antipiretički učinci su posljedica blokade određenih enzima središnjeg živčanog sustava, što dovodi do djelotvornog utjecaja na centre boli i regulira tjelesnu temperaturu.

Antiinflamatorna nesteroidna komponenta, koja brzo eliminira upalni proces, djeluje analgetski i može smanjiti temperaturu. Djelovanje tvari povezano je sa supresijom enzima ciklooksigenaze, koji regulira sintezu prostaglandina. Naproksen aktivno inhibira razvoj upale i boli.

Proširuje krvne žile tkiva i mišića, blagotvorno djeluje na bubrege i srce, eliminira umor, pospanost, povećava tjelesnu i mentalnu učinkovitost. Kofein povećava bioraspoloživost i učinak analgetika koji su uključeni u Pentalgin. Povećava propusnost barijera i doprinosi povećanju terapijskog učinka lijeka. Kofein ima tonički učinak na krvne žile u mozgu.

To je blokator histaminskih receptora. Učinkovito ublažava grčeve i bolove različite prirode, pojačava analgetski učinak paracetamola i naproksena.

Što Pentalgin pomaže? Alat ima vrlo širok raspon primjena. Lijek je učinkovit za glavobolje, za reumatske bolove, za bol nakon operacije. Glavne indikacije za uporabu lijeka:

  • mialgija;
  • artralgije;
  • zubobolja;
  • glavobolja;
  • sindrom akutne boli različitih etiologija;
  • migrena.

Isti podaci o lijekovima često se propisuju:

  • sa složenom terapijom SARS-a i gripe;
  • na visokoj temperaturi;
  • u upalnom procesu;
  • za bol u mišićima;
  • groznica;
  • bol nakon ozljede;
  • bol nakon operacije;
  • bol u žučnoj bolesti;
  • kronična kroničnost;
  • bubrežna kolika.

Lijek je tableta. Maksimalna dopuštena doza lijeka - 4 tablete dnevno. Važno je znati da dugotrajna primjena Pentalgin tableta može uzrokovati ovisnost o drogama. Ne preporučuje se uzimanje lijeka u liječenju više od sedam dana. U slučaju takve potrebe potrebno je pratiti rad jetre i bubrega, kao i sastav krvi.

Pentalgin se ne može koristiti tijekom trudnoće i dojenja. Također, lijek se ne koristi u liječenju djece mlađe od 12 godina. Glavne kontraindikacije:

  • tahikardija;
  • infarkt miokarda;
  • zatajenje bubrega;
  • poremećaji jetre;
  • nazalna polipoza;
  • bronhijalna astma;
  • crijevno krvarenje;
  • individualna netolerancija.

Uz oprez je potrebno uzeti Pentalgin starije osobe s dijabetesom, bolesnike s epilepsijom.

Pentalgin N

Lijek Pentalgin N uključuje natrijev metamizol, fenobarbital, kodein, naproksen i kofein. Lijek je dostupan u tabletama, u blister pakiranju (10 komada). Fenobarbital pruža sedativni učinak, smiruje živčani sustav. Kodein blokira određene receptore i učinkovito eliminira bol. Lijek je narkotični analgetik. Ima analgetski učinak i učinkovito se nosi s bolovima kod raznih bolesti.

Pentalgin N se koristi za uklanjanje boli i vrućice. Koristi se nakon operacije, kod prehlade, neuralgije, mialgije, radikulitisa i drugih bolesti. Lijek vrlo učinkovito uklanja zubobolju, bol u mišićima i brzo uklanja migrene.

Lijek je kontraindiciran u:

  • individualna netolerancija:
  • bolesti peptičkog ulkusa;
  • poremećaji krvi;
  • poremećaji jetre i bubrega;
  • alkoholno trovanje;
  • akutni srčani udar;
  • srčane aritmije;
  • napadi bronhijalne astme;
  • glaukom;
  • traumatska ozljeda mozga;
  • visoki intrakranijalni tlak;
  • hipertenzija;
  • trudnoća;
  • dojenje;
  • u dječjoj dobi do 12 godina.

Pentalgin icn

Tu je i takva ljekovita sorta, kao lijek Pentalgin icn. Ovaj lijek sadrži paracetamol, kofein, fenobarbital, kodein fosfat, natrijev metamizol u svom sastavu. To je kombinirani lijek koji djeluje protuupalno, analgetski i antipiretički. Lijek učinkovito blokira bol djelujući na središta upale. Smanjuje peristaltiku crijevnih sfinktera, opušta glatke mišiće, eliminira grčeve.

Lijek je indiciran za uklanjanje boli bilo koje etiologije, koristi se za glavobolje, za prehlade, za reumatizam, nakon operacije. Također, alat savršeno uklanja zubobolju i bolove u mišićima. Lijek se ne može koristiti dugo i nekontrolirano.

  • trudnoća;
  • dojenje;
  • dječja dob;
  • anemija;
  • respiratorna depresija;
  • aritmija;
  • alkoholno trovanje;
  • leukopenija;
  • bronhijalna astma;
  • hipertenzija;
  • osjetljivost na komponente lijekova;
  • zatajenje bubrega;
  • bolest jetre;
  • glaukom.

Lijek se dobro podnosi u tijelu i rijetko uzrokuje nuspojave. Kod uzimanja lijeka u rijetkim slučajevima mogu se pojaviti takve manifestacije kao:

  • mučnina;
  • povraćanje;
  • bol u trbuhu;
  • poremećaj spavanja;
  • anemija;
  • oštećenje vida;
  • zatajenje srca
  • buka u ušima;
  • povišeni intrakranijalni tlak;
  • oslabljena stolica;
  • alergijska reakcija.

predozirati

U slučaju predoziranja lijekom, može doći do povraćanja, mučnine, slabosti, smanjenja otkucaja srca i krvnog tlaka. Također, s predoziranjem, alergijskom reakcijom, depresijom središnjeg živčanog sustava.

Fetalni ležaj zahtijeva da trudnica posebnu pozornost posveti zdravlju. Bilo koji lijek može uzrokovati rizik od razvoja raznih patologija i razvojnih poteškoća u nerođenog djeteta. Trudnice moraju biti oprezne što je više moguće kada se liječe lijekovima. Svaka želja za uzimanjem lijekova mora biti usklađena s ginekologom, koji zna značajke tijeka trudnoće.

Lijek Pentalgin i njegove sorte Pentalgin N, Pentalgin icn ne mogu se koristiti tijekom trudnoće! Uputa za lijek od proizvođača lijekova zabranjuje njegovu uporabu tijekom razdoblja trudnoće djeteta u bilo kojoj fazi trudnoće. Trudnica je bolje koristiti druge, manje opasne lijekove za ublažavanje boli i liječenje. Danas farmaceutsko tržište trudnicama nudi veliki izbor raznih sigurnih homeopatskih lijekova koji se mogu koristiti tijekom trudnoće.

Također se Pentalgin ne primjenjuje u razdoblju hranjenja djeteta, a aktivne tvari koje su dio lijeka vrlo se brzo apsorbiraju u krv i ulaze u majčino mlijeko. Za liječenje Pentalginom, bolje je prenijeti dijete na umjetno hranjenje ili odbiti uzeti ovaj lijek.

Lijek je dopušten nakon 12 godina. Prije ove dobi, Pentalgin se ne može koristiti u liječenju djece prema uputama proizvođača lijekova. Za djecu od 12 godina nije poželjno koristiti jednu dozu u obliku dopuštenom u dvije tablete. Inače, lijek je izuzetno negativan utjecaj na dječje tijelo. Trebate također ograničiti liječenje na dvije ili tri tablete dnevno. Uputa vam omogućuje da djeci dajete 1 tabletu Pentalgin tri puta dnevno.

Ako se pojave slabost, mučnina, alergije, povraćanje, vrtoglavica, tinitus i druge negativne nuspojave, uzimanje lijeka je potrebno za zaustavljanje i konzultiranje liječnika.

Lijek je vrlo snažan anestetik, pa se često koristi za uklanjanje različitih bolova nakon kirurških intervencija. Također, lijek se može učinkovito koristiti nakon uklanjanja zuba. Nije poželjno uzimati dvije tablete jednom. Komponente lijeka usmjerene su na brzo djelovanje, pa trebate pričekati da se bol smiri.

Ovaj lijek je naširoko koristi u razdoblju oporavka nakon teških operacija. Trebate znati da recept za Pentalgin bez kodeina nije potreban za kupnju lijeka u ljekarni. Ako vrsta lijeka ne uključuje kodein, lijek se može slobodno kupiti u ljekarnama.

Pentalginova visoka učinkovitost u uklanjanju boli nakon operacije posljedica je aktivnih svojstava komponenti lijeka. Paracetamol se u tijelu veže za proteine ​​plazme i čvrsto blokira razvoj prostaglandina. Ljekovite tvari lijeka izravno utječu na receptore koji uzrokuju bol.

Fenobarbital uključen u lijek djeluje opuštajuće na živčani sustav, smiruje živčane receptore i smanjuje anksioznost. Kombinirani učinak svih Pentalgin komponenti omogućuje brzo i stabilno uklanjanje bolova nakon operacije.

Danas farmaceutsko tržište nudi široku paletu lijekova protiv bolova. Pentalgin ima svoje prednosti u odnosu na druge lijekove protiv bolova, ali ponekad ga je potrebno zamijeniti sličnim lijekovima. Postoje jeftiniji analozi Pentalgina, koji imaju sličan sastav i učinke. Prilikom odabira lijeka iz skupine analoga važno je unaprijed se posavjetovati s liječnikom. Možda, zbog prirode organizma, sličan lijek neće raditi.

Glavni analozi Pentalgina:

  1. Pentalpha. Proizvođač ruske farmaceutske tvrtke. Recept. Uključuje narkotički analgetik.
  2. Pentamialgin. Pentalgin je jeftiniji i ima slična svojstva i isti učinak, jer sadrži fenobarbital i kodien.
  3. Sedal M. Ima istu cijenu kao i izvorni Pentalgin i točno isti sastav.
  4. Plivalgin. Sastav ovog lijeka je nešto drugačiji od sastava Pentalgin, jer uključuje, pored paracetamola, propifenazon.
  5. Sedalgin plus. Lijek je bugarske proizvodnje, ali manje učinkovit od izvornika. Ne sadrži spazmodične tvari.

U maloprodajnim ljekarnama cijena lijeka može varirati. Približni trošak:

  • Pentalgin (12 kom.) - 85-104 rubalja;
  • Pentalgin (24 kom.) - 160 -170 rubalja;
  • Pentalgin icn (12 kom.) - 50 rubalja;
  • Pentalgin N s drotaverinom - 56-106 rubalja;
  • Pentalgin N - 170 rubalja.

Prosječna cijena analoga:

  • Pentamalgin - 130 rubalja;
  • Pentalfen - 70 - 100 rubalja;
  • Sedal M - 120 - 230 rubalja;
  • Plivalgin - 50 rubalja;
  • Sedalgin plus - 126 - 260 rubalja.

Pregled broj 1

Vidio sam nedavno Pentalgin nakon operacije na gušterači. Lijek je vrlo učinkovit i brzo ublažava bol. Pentalgin se koristi u cijeloj mojoj obitelji za ublažavanje glavobolje i upale mojih zuba. Dobar i kvalitetan lijek.

Irina, 45 godina - Moskva

Ovaj lijek poznajem dugo vremena - brzo eliminira bol i omogućuje vam da se osjećate bolje nakon deset minuta nakon uzimanja. Ponekad ga pijem kad istežem ligament nakon treninga.

Konstantin, 33 godina - Novosibirsk

Često koristim Pentalgin za glavobolje. Brzo uklanja jaku migrenu. Preporučujem kao dobar i kvalitetan anestetik.

Nikita, 62 godine - Samara

Pentalgin ublažava grčeve i brzo se bori protiv bolova. Ovo djelotvorno sredstvo prepoznatljive zelene boje dugo je vremena smatrano jednim od najboljih lijekova protiv bolova.

Što je droga jača, to su veće kontraindikacije i nuspojave. U tom smislu, Pentalgin je savršeno uravnotežen lijek - u njemu nema više kodeina, ali je njegova učinkovitost neznatno smanjena.

Nemoguće je nositi se s vrtoglavicom uz pomoć, ali ovdje se glavobolja ili migrena povlače gotovo odmah. Lijek sadrži kofein, drotaverin, paracetamol, feniramin i naproksen - to jest, sadrži najbrže djelujuće i snažne komponente protiv boli. Dostupan je u pakiranjima od dvije, šest, deset i dvanaest tableta.

Zbog svog sastava Pentalgin vrlo dobro pomaže kod glavobolja, a ima i protuupalni, antipiretični antispazmodički učinak. Djeluje izravno na središnji živčani sustav, potiskujući u njemu procese proizvodnje hormona boli i potičući izjednačavanje tjelesne temperature.

Budući da je u Pentalginumu prisutan kofein, nakon uzimanja lijeka, pacijentove se žile proširuju, povećava se radna sposobnost, prolazi pospanost i povećava se učinak analgetika na tijelo. Još jedna iznimno korisna supstanca - Drotaverinum - ublažava grčeve, tako da se Pentalgin može popiti za bilo koju vrstu boli.

Zbog snažnog učinka, maksimalna doza Pentalgina za glavobolju ograničena je na četiri tablete dnevno. Normalan unos nije više od pilule tri puta dnevno, jer se učinak često postiže već od prve pilule.

Tijek liječenja pentalginom kao antipiretikom traje tri dana, kao anestetik, pet dana.

Ako je doza premašena, mogu se pojaviti sljedeći simptomi:

  • bljedilo;
  • Nedostatak apetita;
  • Bol u trbuhu;
  • Poremećaj srčanog ritma;
  • Povećanje temperature;
  • Povraćanje i mučnina;
  • Glavobolja i vrtoglavica;
  • Često pozivanje na zahod;
  • Rukovanje rukama i nogama;
  • Poremećaji u jetri.

Predoziranje se ne pojavljuje odmah, najozbiljniji simptomi mogu se pojaviti drugog dana nakon uzimanja predoziranja. U najtežim slučajevima može doći do pankreatitisa, nekroze tkiva, kome, pa čak i smrti, pa morate strogo slijediti upute. Kod prvih znakova potrebno je oprati bolesni želudac i ubrizgati acetilcistein.

Zbog mogućnosti trovanja, Pentalgin se ne smije uzimati zajedno s tabletama za spavanje, antidepresivima i alkoholom. Neutralizira levodopu i pripravke za normalizaciju rada bubrega i značajno poboljšava učinak razrjeđivača krvi.

Također, liječnici ga zabranjuju uzimati s furosemidom, Diflunisalom, Primidonom. Ako uzmete lijek s kontracepcijskim pilulama, povećat će se kofein u tijelu. Zbog toga je moguća prekomjerna iritacija središnjeg živčanog sustava, pa biste trebali odustati ne samo od navedenih lijekova, već i od napitaka s kofeinom.

Lijekovi koji sadrže kodein su zabranjeni

Nuspojave

Tijekom i nakon uzimanja Pentalgina mogući su sljedeći učinci:

  • Različite alergijske reakcije na sastojke;
  • Povrede sastava i zgrušavanja krvi;
  • Pretjerana stimulacija središnjeg živčanog sustava - vrtoglavica, nesanica, tjeskoba;
  • Poremećaj srčanog ritma;
  • Oštar porast krvnog tlaka;
  • Poremećaji u probavnom traktu - zatvor, bol, mučnina i povraćanje;
  • Poremećaj funkcije bubrega;
  • Poremećaji osjetila.

Ako su nuspojave izražene ili pogoršane, a pacijent je suočen s reakcijama tijela koje nisu opisane u uputama, odmah potražite liječničku pomoć.

Pentalgin je zabranjen za trudnice i dojilje, maloljetnike, bolesnike s čirevima u gastrointestinalnom traktu, s unutarnjim krvarenjem, astmom, polipima, osjetljivošću i netolerancijom na aspirin.

Kao i kod svih sličnih lijekova, pentalgin ima kontraindikaciju za primjenu kod osoba sa zatajenjem srca, bubrega, jetre. Ne uzimajte ga i oni koji su nedavno operirani na srcu i krvnim žilama, boluju od bolesti krvi.

Dijabetičari, čirevi, epileptici, starije osobe se liječe pažljivo i pod nadzorom liječnika.

Cijena Pentalgin-a može se uvelike razlikovati, ovisno o broju tableta i sorti. Konvencionalne tablete su prilično jeftine, ali one koje imaju prefiks "H", "FS", "ICN" i druge, sadrže kodein, dostupne su na recept i mnogo su skuplje.

Cijena pentalgina varira ovisno o broju tableta u pakiranju - što ih je više, to je veća cijena pakiranja. Par tableta može se kupiti za samo 50 rubalja, a veliki paket od 12 tableta već je prodan za 200 rubalja. Jedino opravdanje za tako visoke cijene je nesumnjiva učinkovitost i brzina djelovanja.

“Nakon što je Paltalginov novi zakon o lijekovima prodan bez recepta, kodein je nestao. Dakako, djelotvornost je odmah pala - ako to pomaže glavobolji normalno, onda je nešto ozbiljnije nemoguće za njega. Začudo, cijena sa svim tim promjenama ostaje ista - transcendentalna, od 200 rubalja za veliki paket. "

- Odjednom sam saznao da postoji nekoliko vrsta Pentalgin - regularnih, H, Yixiang, FC i tako dalje. U čemu je razlika - ne razumijem, kupujem normalan, pomaže mi dobro s migrenama, a povremeno uklanja dismenoreju. Nuspojave su, međutim, malo previše, ali je bolje da se pilula muči od mučnine nego da vam glava boli od mučnine.

“Bio sam vrlo iznenađen kad sam saznao da se Pentalgin ponovno povećao i sada se prodaje na recept. Zašto? Što je s tim pilulama koje stavljaju pod takav nadzor? I cijene za Pentalgin su napuhan, ranije za 60 rubalja je moguće kupiti. A sada u ljekarni bez stotina, nemojte dolaziti. "

Pentalgin je kombinirani lijek koji djeluje protuupalno, pirolizno, antispazmodično i djeluje analgetski. Ovaj lijek kombinira nekoliko komponenti, što uzrokuje širok raspon djelovanja.

Pentalgin se propisuje pacijentima koji pate od različitih vrsta boli - glavobolje, mišića, zuba, tijekom menstruacije, s posttraumatskim i postoperativnim sindromom.

Pentalgin je dostupan u tabletama i djeluje na pacijenta četiri sata.

Lijek se sastoji od pet tvari: metamizol natrij, kodein, paracetamol, fenobarbital i kofein. Natrij metamizol, paracetamol djeluju protuupalno i analgetski na tijelo. Kodein djeluje analgetski i inhibira uzbuđenje. Fenobarbital djeluje depresivno na živčani sustav.

Pod utjecajem kofeina povećava se aktivnost i radna sposobnost, poboljšava opće stanje, nestaje letargija, šire se moždane žile.

Ovaj je lijek indiciran za:

  • Glavobolja, stomatološke i druge vrste boli.
  • Napadi migrene.
  • Bolni postoperativni sindrom.
  • Bol nakon traumatskog sindroma.
  • Bolovi tijekom menstruacije.
  • Neuralgija.
  • Bolovi u mišićima.
  • Bolovi u zglobovima.
  • Išijas.
  • Bolest žučnog kamenca, bubrežna, jetrena kolika.
  • Postkolekistektomijski sindrom.

U jednoj tableti Pentalgina nalazi se feniramin maleat 10 mg, paracetamol 325 mg, kofein 50 mg, naproksen 100 mg, drotaverin 40 mg. Lijek se mora isprati vodom, ne grizući i gnječiti. Vrijeme uzimanja tableta je 4 sata. Prije uzimanja ovog lijeka, preporučljivo je konzultirati liječnika kako biste izračunali potrebnu dozu lijeka za jedan dan i odredili tijek liječenja. Zabranjeno je uzimati više od četiri tablete dnevno.

Djeci od 12 godina i odraslima dopušteno je uzeti jednu tabletu tri puta dnevno. Kada se Pentalgin koristi kao analgetik, tijek primjene ne traje više od pet dana, kao piroliza - tijekom tri dana. Ako postoji potreba za povećanjem tijeka liječenja, posavjetujte se s liječnikom i slijedite njegove preporuke.

Tijekom cijelog trajanja trudnoće i tijekom laktacije, uporaba Pentalgina nije poželjna. Ako žena koja je rodila uzima taj lijek, tada se preporuča prelazak na umjetno hranjenje.

Simptomi: gubitak apetita, cijanoza, mučnina, moguće povraćanje, krvarenje želuca i crijeva, akutni abdomen, zbunjenost svijesti, povećana tjelesna aktivnost i razdražljivost, ubrzan rad srca (tahikardija), poremećaj srčanog ritma (aritmija), hipertermija, poliurija (često uriniranje) tremor udova, česte glavobolje, povećani ALT, AST (transaminaze jetre), epileptički napadi, nekroza jetre.

Znaci smanjene funkcije jetre pojavljuju se nakon predoziranja nakon 12-48 sati.

Zbog teškog predoziranja javljaju se sljedeća stanja: akutna insuficijencija bubrega i jetre, encefalopatija, koma, smrt, nekroza, pankreatitis i napredak poremećaja srčanog ritma.

Ako postoje znakovi predoziranja, odmah se obratite liječniku!

Liječenje: u slučaju predoziranja potrebno je oprati želudac i apsorbirati aktivni ugljen. Za 8 sati, preporučljivo je ubrizgati paracetamol antidot - acetilcistein.

U slučaju krvarenja u želucu i crijevima, indicirana je primjena posebnih sredstava (antacida), ispiranje želuca s 0,9% p-ruma natrijevog klorida (led), održavanje ventilacije, oksigenacija, epizoda epilepsije, intravensko doziranje, očuvanje metabolizma vode i soli.

  • Svrab, osip, urtikarija, angioedem.
  • Povećanje broja leukocita i trombocita, odsutnost granulocita.
  • Methemoglobinemija, anemija.
  • Povećan rad srca, abnormalni srčani ritam, arterijska hipertenzija.
  • Čirevi, erozija želuca i crijeva, mučnina, povraćanje, osjećaj težine i nelagode u želucu, akutni bolovi u trbuhu, uz zatvor; neuspjeh funkcije jetre.
  • Nedostatak bubrežne funkcije.

Organi vida i sluha:

  • Smanjen sluh, povećan tlak (očni i intrakranijski).

Pentalgin ICN, Sedal-M, Sedalgin-neo, Pentalgin-N, Piralgin, Pentalgin Plus.

Pentalgin je kombinirani lijek koji djeluje protuupalno, analgetski, antispazmodično, antipiretički. Takav širok raspon zbog činjenice da sastav uključuje nekoliko aktivnih sastojaka. Od onoga što pomaže Pentalgin i kako ga koristiti ispravno, reći će detaljno upute za uporabu.

U skladu s opisom, alat je dostupan u tabletama, trajanje lijeka na tijelu - od četiri do šest sati.

Lijek sadrži pet sastojaka: paracetamol, metamizol natrij, fenobarbital, kodein, kofein. Paracetamol, metamizol natrij imaju analgetski učinak, pokazuju protuupalni učinak. Fenobarbital povećava terapeutske učinke nesteroidnih protuupalnih lijekova. Kodein smanjuje uzbuđenje, ima karakterističan analgetski učinak. Kofein proširuje krvne žile mozga, povećava radnu sposobnost, prolazi letargiju, poboljšava dobrobit.

Pentalgin N umjesto paracetamola sadrži naproksen.

U indikacijama za primjenu lijeka napominje se da ovaj alat pomaže kod:

  • bolovi u zglobovima;
  • mišići;
  • išijas;
  • neuralgiju;
  • glavobolja, zubobolja;
  • napadi migrene;
  • bolni sindrom nakon ozljeda, operacija;
  • tijekom menstruacije.

Nanesite lijek i za prehlade, za smanjenje visoke tjelesne temperature, upalne manifestacije, bolove u mišićima.

Pentalgin je kontraindiciran u takvim uvjetima:

  • akutni čir na želucu i duodenalni ulkus;
  • jetre, bubrega, bolesti srca;
  • poremećaji cirkulacijskog sustava;
  • preosjetljivost na lijek.

Lijek se ne smije uzimati u bolesnika s povišenim krvnim tlakom koji su imali ozljede glave. Pažljivo propisati lijek pacijentima koji pate od pogoršanja bolesti jetre, bolesti bubrega, dijabetesa, astme, ovisnosti o alkoholu, bolesnika s glaukomom.

Ne preporučuje se uzimati ovaj lijek djeci mlađoj od 12 godina. Treba pažljivo propisati lijekove pacijentima koji rade s mehanizmima, ne preporučuje se za upravljačem vozila.

Važno je! Primjena lijekova od strane starijih bolesnika je moguća nakon savjetovanja s liječnikom i samo na njegov recept.

Pentalginova tableta sadrži 325 mg paracetamola, 100 mg naproksena, 50 mg kofeina, 40 mg drotaverina, 10 mg feniramin maleata. Tablete se gutaju cijele, ne sekaju, ne gnječe, piju vodu. Vremenski interval između prijema mora biti najmanje četiri sata.

Trajanje lijeka i dozu koju je liječnik osobno propisao liječniku. Po danu je dopušteno uzeti najviše četiri tablete. Odraslim pacijentima, djeci starijoj od 12 godina, preporuča se koristiti jednu tabletu 1 - 3 puta dnevno.

Kada koristite ovaj lijek kao antipiretik, trajanje unosa nije više od tri dana, kao anestetik - pet dana, ako postoji potreba za povećanjem trajanja uzimanja lijeka, trebate se posavjetovati sa svojim liječnikom.

Važno je! Pentalgin prijem se ne može kombinirati s alkoholom, nego se mora suzdržati od posla koji zahtijeva pojačanu pozornost i trenutni odgovor na situaciju. Kada manifestacije nuspojava, poželjno je završiti uzimanje tableta, konzultirati liječnika za konzultacije.

Kod predoziranja lijekom se promatra:

  • mučnina;
  • povraćanje;
  • nedostatak apetita;
  • bol u crijevima;
  • krvarenje iz želuca;
  • blijeda koža;
  • lupanje srca;
  • mutan um;
  • visoka temperatura;
  • moguća glavobolja;
  • konvulzije;
  • učestalo mokrenje;
  • napadi histerije;
  • epilepsija.

Poremećaj jetre može se pojaviti u razmaku od 12 do 48 sati nakon predoziranja. Kod jakog trovanja tijela lijekom mogući je razvoj zatajenja jetre, kome, smrt. Ako dođe do predoziranja, onda trebate isprati želudac, uzeti tablete aktivnog ugljena, obavezno se obratite medicinskoj ustanovi za medicinsku njegu.

Kada su koristili Pentalgin, pacijenti su imali nuspojave lijeka. Pokazatelj štetnih učinaka lijekova na tijelo su:

  • poremećaji gastrointestinalnog trakta;
  • živčani, imuni, respiratorni sustav;
  • osjetilni organi;
  • alergija.

Zabranjeno je uzimati ovaj alat ženama tijekom trudnoće. Ako mama uzima lijek za vrijeme dojenja, beba se prenosi u formulu za dojenčad.

Analogi su Pentalfen, Pentamyalgin (sadrže opojne tvari, u ljekarnama se izdaju prema receptima), Plivalgin, Sedal M, Sedalgin plus, Santotralgin, Citramon, Spazmalgon, Novigan. Jeftini analozi su Andipal, Spazgan, Caffetin, Ibuprofen, Drotaverin, Paracetamol, pomažu kod umjerenih bolova. Ako se Pentalgin zamijeni drugim lijekom, potrebno je posavjetovati se s liječnikom, samo on će moći ponuditi slične nadomjestke.

U ljekarnama se lijek prodaje u kartonskoj ambalaži koja sadrži od četiri do dvadeset četiri komada. Cijena tableta varira od 56 do 165 rubalja, prodaje se bez recepta. U paketu Pentalgin N postoji deset tableta, cijena je od 169 rubalja do 220 rubalja, prodaje se samo na recept.

Pacijenti daju pozitivnu ocjenu lijeka Pentalgin, smatraju ga vrlo dobrom anestezijom, pomaže kod glavobolje, zubobolje, ponavljajućih bolova kod žena povezanih s menstrualnim ciklusom, lako se izlučuje nakon završetka liječenja.

Postoje mnoge prednosti lijekova: nije skupo, prikladno pakiranje, ne zahtijeva posebne uvjete za skladištenje. Nedostatak lijeka je taj što uzrokuje alergije, mučninu i treba pažljivo uzeti za bolesti srca. Medicinski radnici odobrava reagirati na lijek, imajte na umu brz početak analgetskog učinka, trajanje djelovanja na tijelo.

Pentalgin se vrlo učinkovito koristi u medicini zbog najšireg spektra djelovanja, savršeno eliminira bolne sindrome. Nemojte samozapošljavati, uzimajte lijek sami, vođeni samo uputama za uporabu, prvo se morate posavjetovati sa svojim liječnikom o prednostima korištenja lijeka.

Pentalgin

Pentalgin je kombinirani farmakološki lijek usmjeren na borbu protiv različitih vrsta boli. Pentalgin uključuje pet različitih komponenti koje imaju analgetski učinak, što se odražava u njegovom imenu (grčki. "Penta" - pet, "Algia" - bol). Glavni aktivni sastojak Pentalgin također djeluje protuupalno i antipiretično.

Pentalgin se može koristiti u različitim situacijama, s bolovima vrlo različite lokalizacije i karaktera. Pentalgin se najčešće preporučuje za glavobolju (migrenu), zubobolju, nakon modrica, abrazijama, dislokacijama, tijekom oporavka nakon operacije. Pentalgin je također djelotvoran na visokim temperaturama (groznica), pomaže u smanjenju do normalnih vrijednosti i smanjuje upalu. Ovaj lijek se može koristiti za bilijarnu ili bubrežnu koliku.

Kada imamo glavobolju, odmah se protegnemo za analgetike, na primjer, za Pentalgin, što je možda u svakom kućnom kabinetu za lijekove. Međutim, treba imati na umu da su ovaj lijek i drugi analgetici još uvijek lijekovi i često imaju brojne nuspojave.

Za zubobolju, bolove u mišićima, glavobolju, bolje je suzdržati se od Pentalgina i drugih poput njega, i zapamtite da hrana također može smanjiti bol. Umjesto toga, uzmite neki začinski lijek, poput senfa, češnjaka ili čilija. Kada se konzumiraju, receptori okusa su nadraženi, uzrokujući ne baš ugodne osjećaje, zbog čega se u krv otpuštaju hormoni sreće, endorfini. Endorfini se proizvode u mozgu i imaju analgetske i sedativne učinke, osobito kod jakih bolova.

Drugi lijek za uklanjanje boli bez upotrebe Pentalgina i umjetnih analgetika jesu začini: peršin, kopar, tarragon i šafran. Osim toga, možete koristiti kamilicu, koja ima protuupalno i analgetsko djelovanje.

Ako imate nešto bolno, nemojte u sebe bacati pregršt tableta, nego pogledajte što jedete. Sir, alkohol, kava, svinjetina, čokolada, konzervirana hrana, grah i pržena hrana samo povećavaju bol zbog činjenice da sadrže tvar koja uzrokuje vaskularne grčeve i, kao posljedicu, bol. Pivo, čokolada i kava dovode do ovisnosti tijela o tim proizvodima, pa ako ih tijelo prestane primati, reakcija može biti bol. Dimljeno meso i riba sadrže nitrite, što može uzrokovati jake bolove u temporalnoj regiji.

Dakle, uklanjanjem nekih proizvoda iz vaše prehrane i uključujući druge, možete eliminirati bolni sindrom bez pribjegavanja Pentalginu i drugim analgeticima s masom nuspojava.

Pentalgin je prilično sigurna kombinacija analgetika, ali u nekim slučajevima može uzrokovati nuspojave, primjerice, pri dugotrajnoj uporabi (dulje od tjedan dana).

Na središnjem živčanom sustavu, pospanost i vrtoglavica mogu se pojaviti kao reakcija na Pentalgin. Ako se ovaj lijek uzima dugo vremena, 3-4 tablete dnevno ili više, brzina psihomotornih reakcija može se smanjiti.

Ovaj lijek također može uzrokovati alergije, koje se obično manifestiraju kao osip na koži i svrbež.

Kardiovaskularni sustav može reagirati na Pentalgin tahikardiju (ubrzani otkucaji srca), osobito s duljom primjenom lijeka u visokim dozama.

Prilikom uzimanja ovog lijeka mogu se razviti i nuspojave gastrointestinalnog trakta u obliku mučnine, povraćanja, zatvora. Produžena uporaba ovog lijeka može uzrokovati disfunkciju jetre, osobito kod visokih doza lijeka.

Ponekad hematopoetski sustav u obliku leukopenije, granulocitopenija također može odgovoriti na ovaj lijek. Funkcija bubrega također može biti ugrožena.

Trebali biste uzeti lijek za razdoblje propisano od strane liječnika, jer njegova dugotrajna uporaba obično uzrokuje ovisnost o lijeku, koji ne osjeća analgetski učinak. Dugotrajna nekontrolirana upotreba lijeka također može dovesti do ovisnosti o lijeku s obzirom na kodein koji se u njemu nalazi.

Trebali biste se suzdržati od konzumiranja alkohola tijekom liječenja Pentalginom, jer učinak alkohola povećava učinak fenobarbitala sadržanog u pripravku.